Siri'nin Türkçe Sesi Apple'a Açtığı Davayı Kaybetti!

Siri'nin Türkçe Sesi Apple'a Açtığı Davayı Kaybetti!

Seslendirme sanatçılığı ve radyoculuk yapan Yelda Uğurluğu geçtiğimiz yıllarda Apple’ın sesli asistan uygulaması olan Siri’de sesinin kendi iradesi dışında kullanıldığı gerekçesiyle firmaya dava açtı. Mahkeme tarafından verilen kararda sesin Yelda Uğurlu’ya ait olduğunu fakat Apple ile imzaladığı sözleşme sebebi ile firmanın sesi kullanabileceğine hükmetti.

Yelda Uğurlu yaptığı açıklamada Nuance Comunications isimli bir firma ile 2011 yılında İngilizce içerikli bir sözleşme imzaladığını açıkladı. Bunun ardından bir stüdyoda kendisine verilen metinleri sesli bir şekilde okuyarak sesini kaydettirdi. Yelda Uğurlu’nun iddialarına göre bu kayıtların toplu taşıma anonslarında kullanılacağı belirtilmiş. Ancak daha sonra firma tarafından Apple’a satılan kayıtlar Apple şirketi tarafından dünyanın en popüler yapay zeka asistanı olan Siri’nin Türkçe sesi oldu.

Yelda Uğurlu Apple’a Açtığı Davayı Kazanamadı!


yelda uğurlu

Habertürk gazetesine açıklamalarda bulunan Uğurlu kayıt altına alınan sesinin dijital olarak yaygın bir şekilde ticari amaçlarla kullanılmasına onay vermediğini belirtti. Bunun ardından Apple firmasına dava açan Uğurlu sesinin Siri uygulamasında kullanılmasını istemediğini açıkça belirtti. Dava sonucu mahkeme uygulamadaki sesin Uğurlu’ya ait olduğunu fakat sözleşmesi gereği sesinin Apple firması tarafından kullanılabileceğine hüküm verdi.
Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2018, 19:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER