Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları

Silinen Dosyaları Kurtarma Yolları
Silinmiş dosyaları kurtarmak, ilerleyen teknoloji dünyasında oldukça sorun yaratan konulardan biridir. Dijitalleşen yaşantılarımızda, kişisel, şahsi tüm dosyalarımı bilgisayarlarımız, tabletlerimiz, telefonlarımız da bulunmaktadır. Bu dosyaların silinmesi halinde yedek yapmadığınız dosyalara tekrar ulaşamamak hayatınızın akış noktasında tıkanıklara sebep olabilmektedir.

Hangi Verilerin Silinmesi Ciddi Sıkıntılar Yaratabilir?

Bu durum her kişinin özel yaşantısı ile alakalı olarak farklı önemler taşıyabilmektedir. Eğer bir öğrenciyseniz yazmış olduğunuz tezin, teslim yapmanız gereken proje ödevlerinin, sunum için hazırladığınız slaytların silinmesi okul yaşantınızı sıkıntıya sokabilmektedir. Özel ya da devlet kurumlarında çalıştığınız, evrak dosyaları, sunumlar, dilekçe gibi resmi belgelerin silinmesi iş hayatınızda olumsuzluk yaşamanıza sebep olabilmektedir. Resmi iş, okul hayatınız dışında şahsi olarak biriktirdiğiniz fotoğraf arşivleriniz, yazdığınız yazılar, hazırladığınız çizelgeler, video kayıtlarınızın gitmesi de üzülmenize neden olabilmektedir.

5

Silinen Dosyaları Kurtarmak Mümkün Müdür?

Arşivlerinizin, önemli belge ve evraklarınızın, tezlerinizin silinmesi sizin kontrolünüz dışında bilgisayarınıza bulaşmış virüslerden kaynaklı olabilmektedir. Bilgisayarınızın kasası yanabilir, ani bir düşürme ile açılmaz duruma gelebilir, bu durum tablet ve telefonlarınızda da olabilmektedir. Dalgınlık halinde fark etmeden dosyalarınızı da silebilme ihtimaliniz vardır. Fakat dosyaların tamamen silinme gibi bir durumu söz konusu değildir. Bunun için yapılmış programlar vardır. Hepsini getirme konusunda kesin bir yargı söz konusu değilse bile, büyük bir kısmını geri getirmeniz mümkündür. Sabit diskleriniz, eski verilerin tamamını yok etmemektedir. Bilgisayarınızdan silinen dosyaları ufak bir işlem ile getirme ihtimaliniz vardır.

4

EaseUS Data Recovery Wizard ile Silinen Verileri Kurtarma

Silinen verileri kurtarma işlemi için bu program kurulmuştur. iOS, Android, Windows, Mac gibi sıkça kullanılan yazılım programlarında kullanılabilir. Mac, iOS programlarında kullanılması özellikle çoğu yazılımı kabul etmeyen program oldukları için oldukça iyi bir özellik sunmaktadır. Yazılım programına göre isim değişikliği vardır. Windows ve Mac uygulamalarında Data Recovery Wizard adını, iOS ve Android uygulamalarında ise MobiSaver adı ile kullanım göstermektedir. EaseUs Data Recovery Wizard uygulamasında ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunmaktadır. Ücretsiz sürümlerinde istediğinizi daha kısıtlı alanlar da yapmak durumda kalıyorsunuz.

Fakat ücretli sürüme geçtiğiniz taktir de istediğiniz bir çok veriyi geri elde etmeniz daha kolay olmaktadır. Bu uygulamanın en güzel yanı ise silinmiş dosyaları kurtarmanın yanında formatlanmış disklerinizin içerisinden de dosyaları yeniden kurtarma imkanınızın olmasıdır. Programı indirdikten sonra, kurtarmak istediğiniz dosyayı seçiyorsunuz. Kurtarma süresi, kurtarmak istediğiniz dosyanın büyüklüğü ile orantılı bir şekilde ilerleyecektir. Ne kadar az kaplayan bir dosyanız var ise o kadar kısa, ne kadar çok yer kaplayan dosyanız var ise o kadar uzun zaman da geri döndürme işlemi yapılacaktır.

Programı En Güveli Hangi Siteden İndirebilirsiniz?

https://www.easeus.com/datarecoverywizard/free-data-recovery-software.htm bu siteye giriş yaparak programı güvenli bir şekilde indirebilirsiniz. Öncelikle ücretsiz sürümünü deneyebilir, yeterli görmediğiniz kısım da ücretli sürümü kullanabilirsiniz.
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2018, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER