Selçuk İnan'ın Galaxy S8 Davası Sonuçlandı

Selçuk İnan'ın Galaxy S8 Davası Sonuçlandı

Galatasaray’ın futbol takımından top koşturan Selçuk İnan geçtiğimiz aylarda ilginç bir davayla gündeme gelmişti. Samsung’un 2017 yılının başlarında tanıttığı ve dünya genelinde milyonlarca satan amiral gemi modelleri Galaxy S8 ve Galaxy S8+’ın isim hakkının kendisinde olduğunu ve Galaxy S8 satışlarının durdurulması gerektiği yönünde Samsung’a dava açmıştı.

Samsung’un çıkarttığı Galaxy S8 modellerinde kullanılan S8 ibaresinin kendisine ait olduğunu iddia eden Selçuk İnan’ın bunu hangi kafayla düşündüğü muamma. Mahkemeye sosyal medya hesaplarında kullandığı isimleri kanıt olarak sunmaya çalışan Selçuk İnan’ın bu talebi mahkeme tarafından reddedildi.

Galaxy S8’in pek çok kişi tarafından S8 ismiyle anılmasının ardından kendi markası olan S8’in haksız yere kullanıldığı gerekçesiyle Samsung’a 10 bin TL maddi ve 100 bin TL’de manevi olmak üzere toplamda 110 bin TL’lik dava açan Selçuk İnan’ın bu davası mahkeme tarafından reddedildi.

Mahkeme tarafından yapılan açıklamada "Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez. Markanın bir bütun olarak incelenmesinde Samsung'un tanınmış markasında ön planda olan unsur Galaxy ibaresi olup. S8 gibi asıl markanın önüne ve arkasına eklenen sayı ve kelimeler ise uygulamada cep telefonun modelinin bir üst model ve teknolojik olarak piyasaya çıkan yeni bir ürünü çağrıştırmakta olduğu bilinen bir gerçektir.” denildi.

Karardan memnun olmayan Selçuk İnan, tedbir kararının reddedilmesi üzerine davayı İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşıdı. Kararın önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2018, 15:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER