Schengen vize randevuları nasıl alınır?

Schengen vize randevuları nasıl alınır?
 

Schengen vize başvuru kabulleri için istisnai durumlar dışında Konsolosluklardan veya Hizmet yüklenici kurumlardan vize başvurularınız için randevu almanız zorunludur. Vize randevularının temini ülke konsolosluklarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Vize randevuları Konsolosluğun çalışma şekline bağlı olarak bazı durumlarda sadece telefonla oluşturulacak talebin üzerinden,

Bazı durumlarda Schengen vize başvuru formunu doldurduktan sonra,

Bazı durumlarda sadece pasaport numarasını randevu sistemine girerek,

Bazı durumlarda ise kendinize Online bir hesap açarak vize randevularınızı alabiliyorsunuz. Yine tüm bu işlemleri hizmet yüklenici kurumlar üzerinden veya seyahat acenteleri üzerinden yürütmeniz gerekebilir.


Schengen vize başvuruları sırasında biyometrik veri beyanı (parmak izi) zorunlu mu?

Schengen vizesi başvuruları için veri beyanı zorunludur. 25.10.2014 tarihi sonrası herhangi bir Schengen vize başvurusu sırasında biyometrik veri beyanında bulunmuş kişiler bazı Schengen üye ülkeler haricinde 5 yıl geçerli olmak üzere teknik bir sorun çıkmadığı müddetçe yeni bir biyometrik veri beyanında bulunulması gerekmeyecektir. Söz konusu tarih itibariyle alınan Schengen vizelerine VİS notu düşülürken 2016 yılı itibariyle alınan Schengen vizelerine VİS notu düşülmemektedir. Ancak söz konusu vize yine başvuru sahibine 5 yıl geçerli olmak üzere veri beyanından muaf kılmaktadır. Avusturya, Malta, Danimarka ve Çek Cumhuriyeti ise VİS notu düşülmüş Schengen vizesi olsa dahi başvuru sahiplerinden yeni bir biyometrik veri beyanı talep etmektedir.

18 Yaş altı başvuru sahipleri Schengen vize başvuruları için biyometrik veri beyanında bulunması gerekir mi?

18 yaş altı vize başvuru sahiplerinin Schengen vize başvuruları için biyometrik veri beyanında bulunması zorunludur. Muafiyet 12 yaş altı başvuru sahiplerini kapsamaktadır. 12 yaşından gün almış kişiler biyometrik veri beyanında bulunması gerekirken aynı zaman da tam vize ücreti ödemek durumundadırlar. 12 yaş altı başvuru sahipleri ise biyometrik veri beyanından muaf tutulmuştur ancak ebeveynlerin vize başvuruları sırasında hazır bulunması ve çocuklarının vize başvuru formlarına imza atması gerekecektir. Bu uygulama ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Dolayısı ile güncel durumu öğrenmek ve bu bilgiyi teyit etmek için Çağrı Merkezimizi aramayı unutmayınız.

Schengen vize başvurularında Yetki Alanı sınırlaması veya Bölge Farkı uygulaması nedir?

Schengen vize başvurularında Yetki Alanı sınırlaması veya Bölge Farkı uygulaması konsoloslukların belirli şehirlere yönelik hizmet vermelerini kapsamaktadır. Örneğin Başkonsolosluk veya Büyükelçiliklerin hizmet verdiği şehirler birbirlerinden farklıdır. Marmara Bölgesi ve Ege bölgesi genel anlamda Başkonsolosluğun çalışma alanı içerisinde bulunurken İç Anadolu, Güney ve Doğu Anadolu bölgesine bağlı şehirleri ise Büyükelçiliklerin çalışma alanı içerisinde bulunmaktadır. Bazı ülkelerin İzmir, Edirne ve Trabzon ve Antalya’da da Konsoloslukları bulunurken başvuru sahibi ikamet ettiği yere hizmet veren Konsolosluğa daha doğrusu hizmet yüklenici kuruma vize başvurularını gerçekleştirmesi gerekecektir. Yetki alanı sınırlaması vize başvuru sahibinin dilediği konsolosluktan vize başvurusunda bulunmasına izin vermezken bazı ülkeler bu zorunluluğu bozmaktadır. Başta Hollanda, Macaristan kısmen Almanya vize başvuru sahiplerine dilediği yerden başvuru yapma özgürlüğü tanımaktadır. Yetki Alanı sınırlamasını zorunlu tutmayan ülkelerin listesi dönemsel olarak değişebilmektedir. Ayrıca Irak, İran, Suriye ve Azerbaycan vatandaşları bazı Schengen vize başvurularını Türkiye’de bulunan Konsolosluklardan gerçekleştirebilmektedir. Dolayısı ile yetki alanı sınırlaması dönem dönem değişebilmektedir. Vize başvurularınızın öncesinde ön hazırlık yapmayı unutmayınız. Daha detaylı bilgi için bu Web sayfasında bulunan vize başvurusunda bulunacağınız ülke menüsünü ziyaret ederek ikamet ettiğiniz şehire hizmet veren Temsilciliklerin bilgisini bulabilirsiniz.

Detaylı Bilgi ve Hizmet için EAGVS .

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2018, 20:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER