'Sarı Yelekliler' hareketi 1968 yılındaki öğrenci eylemlerine benzetiliyor

'Sarı Yelekliler' hareketi 1968 yılındaki öğrenci eylemlerine benzetiliyor
Fransa Cumhurbaşkanı Macron akaryakıt fiyatlarındaki artışı askıya almasına rağmen "Sarı Yelekliler" ismiyle sokağa çıkan eylemcileri durduramadı. Fransa'da dün yapılan gösterilerde 17'si polis 200 kişi yaralandı, 1220 eylemci gözaltına alındı. Ülke çapında 89 bin polis görev yaptı. Fransa'daki gösteriler şimdiden Belçika ve Hollanda'ya sıçradı. Belçika ve Hollanda'daki küçük gruplar, Fransa'daki "Sarı Yelekliler"e destek vermek için şimdilik eylemler düzenliyor. "Sarı Yelekliler" hareketi 1968 yılındaki öğrenci eylemlerine benzetiliyor. Sadece Fransa'nın değil, başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinin de gösterilere sahne olacağı belirtiliyor.

Fransa'da zamları protesto eden "Sarı Yelekliler"in dünkü eyleminde 200 kişi yaralandı, 1220 gösterici gözaltına alındı. Dün savaş alanına dönen Paris sokaklarında bugün temizlik çalışmaları yapıldı. Hükümet sözcüsü ise, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un önümüzdeki hafta önemli açıklamalar yapacağını duyurdu. Hükümet sözcüsü, Macron'un yapacağı açıklamanın tarihi ve içeriği hakkında ayrıntı vermedi.

Fransa'da 4 haftadır süren eylemlerin ardından açıklama yapan Fransa Başbakanı Edouard Philippe de "ulusal birliği" yeniden sağlayacaklarını söyledi.

"Barışçıl eylemcilerle görüşmeler devam etmeli" diyen Başbakan Philippe, "Herhangi bir vergi artışı ulusal birliğimizi tehlikeye atmamalı. Ulusal birliği, diyalog, çok çalışma ve bir araya gelerek yeniden inşa etmeliyiz" şeklinde konuştu.

"Sarı Yelekliler"den oluşan bir heyetle dün görüşen Başbakan Edouard Philippe, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un yakın zamanda diyaloğu teşvik etmek amacıyla yeni önlemler açıklayacağını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2018, 21:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER