Rusya’dan dev sansür

Rusya’dan dev sansür

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, siber dünyayı da oldukça etkiliyor. Rusya; Instagram ve Facebooku’u, Putin ve Moskova ile ilgili şiddet mesajlarını yayınlamaya izin verdikten sonra ülkede engellemişti. Rusya, daha sonra Instagram, Twitter, Spotify gibi birçok sosyal medya platformundan tamamen engellendi.

Rusya, Ukrayna savaşı için güvenilir olmayan bilgileri yaydığı gerekçesiyle Google Haberleri ülke genelinde yasakladı. Rus medya düzenleyici Roskomnadzor, Rus yasalarının ülkenin silahlı kuvvetleri hakkında bilgi yayması konusunda cezai sorumluluk içerdiğini hatırlattı. Ülke, sosyal medya platformlarının ülkede yasaklanması ve çekilmesi sayesinde ülkede yayılan bilgileri kontrol edebiliyor.

Rusya’nın ülkede bilgileri kontrol etmeye çalışması ise Anonymous’u harekete geçirdi. Rus televizyon kanallarını ele geçiren grup, Ukrayna’daki savaşın görüntülerini yayınladı. Hükümetin gizli servislerine saldıran grup Putin karşıtı mesajları yaymak için ülkedeki yazıcıları da hackledi. Anonymous, son olarak ise Rusya Merkez Bankası’nı hacklediğini ve 48 saat içinde gizli anlaşmaların yer aldığı 35 bin dosyanın yayınlanacağını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER