Rahim Filmi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Filmi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Filmi Yöntemleri Nelerdir?

Rahim Filmi Yöntemleri Nelerdir?


Ülkemizde rahim filmi gelişmiş tıp teknikleri ile özel merkezlerde uygulanan bir görüntüleme tekniğidir. Bu teknik hsg filmi olarak da adlandırılır. Rahmin şekli, yapısı, fallop tüplerinin içeriği, fallop tüpü kapalı mı konusunda bilgi verir. Genellikle kısırlık tedavisi alması gereken hastalar için bu tetkik istenir.

Tıptaki adı Histerosalpingografi infertilite olan kısırlık tedavisi görmesi gereken hastaların incelenmesi için kullanılan rahim filmi bir görüntü alma tekniğidir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi çekim işlemi için hasta bacaklarını kendisine doğru toplayarak röntgen masasına sırt üstü olacak şekilde uzanır. Vajina steril hale getirilir ve ardından rahmin içinin görüntülenmesi için ince bir boru rahmin içine doğru yerleştirilir.

Rahim filmi Kimlere Uygulanır?

Genellikle çocuk sahibi olamayan ve kısırlık tedavisi alması gereken kadınlara rahim filmi uygulanır. Rahim filminin uygulandığı diğer alanlar, rahim kisti, polip, lap gibi alanlardır. Bu işlem kadın hastalıkları, jinekolojik sorunlar, çocuk sahibi olamama, tüp bebek gibi sorunlarda da tanı koyma adına uygulanan bir işlemdir.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Tıpda hsg filmi çekimi kadınlar için hem tetkik hem de tedavi amacıyla uygulanan bir uygulamadır. Bu teknik sayesinde kapalı olan fallop damarlarının genişlemesi ve açılması mümkün olmaktadır. Bu işlem sayesinde filmin çekimi sırasında tıkalı olan tüplerin açılması durumu mümkün olacaktır. Aynı zamanda işlemin ağrısız bir işlem olması bu işlemin yapımı sırasında kadınların sorun yaşaması durumunu da ortadan kaldırır.

HSG Filmi Neden İstenir?

Evlilik birlikteliği sonrasında kadınların anne olamaması akla kısırlık konusunu getirir. Hsg filmi kısırlık teşhis ve tedavisi için uygulanan en kaliteli tanı yöntemidir. Eskiden vajina içine yerleştirilen boru ile yapılan bu işlem günümüzde çok gelişmiş bir şekilde hastaya ağrı hissettirmeden yapılıyor. Bu durum hem kısırlık sorununa tanı koymak hem de bu sorunu tedavi etmek için kullanılıyor.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Ultrason vücudun iç kısmını görme işlemidir. Şüphe duyulan her türlü sorun için detaylı ultrason çekim işlemi uygulanır. Detaylı ultrason fiyatları uygulamanın yapıldığı bölgeye göre değişim gösterir. Aynı zamanda ultrason cihazının kalitesi de bu fiyatları etkileyen faktörler arasında bulunur. Bu alanda kaliteli bir merkezden tıp hizmeti almak doğru veriler elde etmeyi sağlar.

Hastalığın teşhisi adına detaylı ultrason tekniği önem taşıyacaktır. Ağrılı alana sürülen bir jel ile bölgenin üzerinde uçlu bir cihaz gezdirilir ve doktor iç organları bu şekilde inceler. Şüpheli gördüğü bölgelerden ölçümleme yapılabildiği gibi görüntü alma işlemi de uygulanabilir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Ultrason ile görüntüleme tekniği, vücudun tüm bölgelerine uygulanan bir görüntü alma şeklidir. Ultrason ile şüphe duyulan her doku ve hücre incelenebilir. Aynı zamanda şüpheli alanların ölçümlerini yapmak ve görüntüsünü de almak mümkün olacaktır. Tanı koyma adına en önemli tetkiklerden bir tanesi ultrasondur. Detaylı ultrason fiyatları ultrason yapılan bölgeye göre değişir.

Ultrason Fiyatları
 

Ülkemizde özel merkezlerde renkli ultrason ve detaylı ultrason işlemleri uygulanıyor. Doktorların hastalıklara karşı tanı koymasını sağlayan bu teknik, her türlü yapıyı detaylı bir şekilde inceleyebiliyor. Bir jel kullanılarak uygulanan bu işlem ağrıyı bölgede bulunan, ödem, lap, lenf, kist, polip gibi olumsuz durumları tetkik etmeyi ve ölçümlemeyi sağlıyor.

Bu alanda kaliteli bir merkezden ve kaliteli bir cihaz yardımıyla ultrason görüntüsü alma ile sıradan bir işlemin yapılmasının fiyatı farklılaşıyor. Detaylı ultrason fiyatları ultrasonun uygulandığı bölgeye, hastanın kilo gibi özelliklerine göre de değişim gösteriyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER