Qualcomm’dan dev anlaşma

Qualcomm’dan dev anlaşma

Tüm dünyada etkisini sürdüren çip krizi otomobil firmalarının kimi teknolojilerinden feragat etmelerine yol açtı. BMW gibi büyük firmalar araçlarından USB, dokunmatik ekran, koltuk ısıtması ve start-stop gibi teknolojilerinden vazgeçerken yenilikler için yapılan çalışmalar durmak bilmiyor. Ancak BMW ve Qualcomm’dan gelen dev anlaşma taşları yerinden oynatacak.

BMW, yeni otonom sürüş teknolojilerini daha da geliştirmek için Qualcomm Technologies ve Arriver Software ile uzun vadeli bir işbirliği yapacaklarını duyurdu. NCAP, ilerleyen süreçte ileri sürüş destek sistemlerine ve otomatik sürüş sistemlerine kadar hepsinin yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesine odaklanacak. Yazılım yığınında ise BMW’nin iX ile başlattığı otomatik sürüş yazılımından faydalanacak.

Şirket güvenlik gereksinimlerine dayalı bir sistem üzerinde çalışacağını vurguladı. BMW otonom sürüş teknolojisini geliştirmek için Almanya, ABD, İsveç, Çin, Romanya ve Çek Cumhuriyeti’nden 1400‘den fazla uzmanla birlikte bu teknolojinin geliştirilmesi ile çalışacak.

BMW Sürüş Deneyimi Kıdemli Başkanı Nicolai Martin yaptığı açıklamada, “Bu ortak yazılım geliştirme, yeni nesil Otomatik Sürüş platformumuz açısından BMW Grubu için önemli bir kilometre taşıdır.” dedi.

Yeni nesil otomatik sürüş teknolojisinin Snapdragon Ride Vision çip ile desteklenecek. Qualcomm Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdür Nakul Duggal,  “BMW Grubu, Arriver VE NCAP’ten Seviye 3 müşteri işlevselliğine kadar otomatik sürüş sistemlerinin BMW’nin gelecek seri üretim araçlarında birlikte geliştirilmesine ve konuşlandırılmasına odaklanan bu uzun vadeli işbirliğinden gurur duyuyoruz.” diye ekledi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER