Python kod bilginizi eğlenceli bir şekilde ölçün.

Son zamanlarda teknolojide gelişmeler baş döndürücü bir hal aldı. Bundan yıllar önce Hollywood filmlerinde işlenen yapay zekâ ve robot teknolojilerinin temelleri günümüzde atılmaya başlandı. Her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme meydana geliyor ve bu gelişmelerin her biri uzun yıllardır hayalini kurduğumuz ve bilimkurgu filmlerinde gösterilen noktaya doğru ilerlediğimizi gösteriyor.

Python kod bilginizi eğlenceli bir şekilde ölçün.

Son zamanlarda teknolojide gelişmeler baş döndürücü bir hal aldı. Bundan yıllar önce Hollywood filmlerinde işlenen yapay zekâ ve robot teknolojilerinin temelleri günümüzde atılmaya başlandı. Her geçen gün yeni bir teknolojik gelişme meydana geliyor ve bu gelişmelerin her biri uzun yıllardır hayalini kurduğumuz ve bilimkurgu filmlerinde gösterilen noktaya doğru ilerlediğimizi gösteriyor.

Yazılım ve bilgisayar dünyası ile içli dışlı olan pek çok kişinin de bilebileceği gibi son dönem teknolojik gelişmelerin meydana gelmesinde en büyük katkı ise Python isimli yazılım dilinindir. Python yazılım dili yapay zekâ ve machine learning gibi teknolojilere en uygun yazılım dilidir. Bu yüzden de yazılım işleri ile ilgili kişilerin de son dönemde en çok ilgi gösterdiği alanların başında gelmektedir.

Flatfy emlak arama motoru, bu yazılım diline ilişkin belli bir bilgi dağarcığına sahip olan kişilerin bu bilgilerini ölçmek amacıyla flatfy.com/play linkinde Python bilgi dağarcığına yönelik bulmacaların yer aldığı bir uygulama geliştirdi.

Halihazırda kendi sitesinde de Python dilini kullanan sitenin IT departmanı yaklaşık 2 haftasını harcayarak bu uygulamayı yazdı ve yayına koydular.

Flatfy’ın bu uygulamayı geliştirmesinin amacı bu alana ilgi duyan özellikle üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinde eğitim görmekte olan lisans öğrencilerinin ilgisini çekmekti. Bu sayede henüz hala oldukça yeni sayılabilecek olan Python yazılım diline ilişkin bu alana ilgi duyan kişilerin kendilerini değerlendirmelerini eğlenceli bir yolla sağlayacaklardı.

Oyun elbette ki yazılım dili ile alakalı olduğu için alışageldiğimiz oyun mantığından biraz farklı. Python yazılım dili ile yazılmış bulmaca gibi düşünülebilecek oyunun birbirinden farklı 12 seviyesi var. Her seviyede ayrı bir bulmaca yer alıyor.

Her seviyede bir kod dizilimi kullanıcıların karşısına geliyor. Kodun gidişatından ne şekilde tamamlanması gerektiğine ilişkin oyuncular kendi tahminlerini ilgili yere yazıyor. Eğer oyuncunun yazdığı kod doğruysa bir sonraki seviyeye geçiliyor. Yanlışsa cevabın yanlış olduğu belirtiliyor.

Bu denli oldukça basit bir mantığa sahip olan oyun, Flatfy’ın bu oyunu ilk olarak yayınladığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de ise beklenenin oldukça üzerinde ilgi gördü. Hedef kitlesi olan üniversite öğrencilerini aşarak Python alanıyla ilgilenen her seviyeden kişinin ilgisini çeken oyun Kiev’in en büyük holdinglerinde çalışan CTO’lar tarafından dahi sosyal medyada paylaşıldı ve bu konumdaki yöneticilerin oyunu çözmeye çalıştığı görüldü.

Bu durum elbette ki Flatfy tarafından çok beklenen bir sonuç değildi. Ancak ilk çıkış anında bu niyetle çıkarılmamış oyunun bu yoğun ilgiyle karşılaşması flatfy.com/play’i Flatfy’ın bir virali haline getirmeyi başardı.

Tabi ki başlangıçta şirketin niyeti bu değildi. Ancak flatfy.com/play’in sonuçlarından Flatfy genel olarak memnundu. Zira flatfy.com/play’e ilk çıktığı günden bugüne 100.000’den fazla kişi erişim sağladı ve toplamda 800.000’den fazla kez flatfy.com/play çözülmeye çalışıldı. Oyunun yoğun etkileşim aldığı bir diğer platform ise Flatfy’ın Facebook sayfası oldu. Facebook sayfasına sayısız yorum gelen oyun ile ilgili pek çok tartışma döndü.

flatfy.com/play’in Kiev serüveni

flatfy.com/play ilk olarak şirketin merkezinin de yer aldığı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de en yoğun metro istasyonlarında 3 farklı reklam panosunda “Pyhon ile ilgiliyseniz işiniz veya okulunuzda bu alana yönelmek istiyorsanız hemen şimdi metroda bu kodu çözmeye çalışın.” şeklindeki slogan bir cümle ve flatfy.com/play’in ilk Python sorusu ile yer aldı.

Zaman içerisinde beklenenin de üzerinde bir yankı uyandıran bu reklamlar Kiev’deki yazılımcılar arasında oyunun popülaritesini gün geçtikçe daha da arttırdı.

Tabi ki bunun en önemli nedeni Python’ın en çok rağbet gören kod olması ve bu alandaki bilgilerin sınanabileceği böyle bir platformun olmayışı. Python noktasında kendini yeterli gören pek çok kişinin bulmacada belli bir noktadan sonra ilerleyememesi de bulmacanın zorluk seviyesinin oldukça yüksek olduğunu göstermektedir.

Aslında bu bulmaca ile Flatfy yazılım geliştirme ekibinin ne denli alanında başarılı bir ekip olduğu görülmektedir. Zira flatfy.com/play ekibinin bir diğer iddiası ise bu linkte yer alan uygulamayı hacklemenin ve dışarıdan bu uygulamaya müdahale etmenin imkansıza yakın olmasıdır.

Bugüne kadar özellikle Ukrayna’da flatfy.com/play’e dışarıdan müdahale etmek isteyen çok kişi oldu. Ancak bu müdahalelerin hiçbiri başarılı olamadı.

Uygulama yazılırken tabi ki tüm bu ihtimallere karşı korunaklı olarak yazıldı. Üstüne üstlük bu uygulamayı kullanan kişilerin tamamının bilgisayar dünyası ile içli dışlı kişileri olması da ve yazılım bilmeyen kişilerin bu uygulamadan faydalanamaması bu sayfaya giren kişilerin sadece yazılımcılar olmasını sağlamıştır. Üstüne üstlük dışarıdan müdahale edilmesinin imkansıza yakın olması gibi büyük bir iddia ile de uygulamanın tabiri caizse tüm yazılımcılara meydan okuması flatfy.com/play’e olan yazılımcı ilgisini arttırmayı başarmıştır.

flatfy.com/play tarzında bir uygulamayı daha önce Google yazmayı denemiştir. Ancak bu kadar başarılı olmadığı değerlendirilen uygulamanın belki de Google tarafından kasıtlı olarak daha kolay yazılması sebep olarak gösterilebilir. Zira Google’ın kendi kullanımını arttırmak amacıyla kasıtlı olarak böyle bir oyuna müdahale edilebilir bir altyapı oluşturması bu sonucun düşünülmesini sağlamaktadır.

flatfy.com/play’in ara yüzü her ne kadar ilk bakışta basit gibi görülse de her seviye için farklı bir ara yüz tasarımı yapılmıştır. Tabi ki oyunun kendisinin Python ile alakalı olması ve Python alanında bu denli ciddi iddiası bulunan bir ekip tarafından oyunun hazırlanmış olması, oyunun ara yüz tasarımının da Python ile yapılmasına yol açacaktı ve nitekim öyle de oldu. Oyunun tüm ara yüz tasarımı Python ve React.js tabanlı son yönelimli mimari (end oriented architecture) yöntemleri ile yapılmıştır.

Flatfy, oyunda başarılı olan tüm oyunculara ilişkin istatistiki veriler tutmaktadır. Bu veriler üzerinden oyunu en hızlı çözen kişilere ulaşılmakta ve bu kişilerin deneyimlerini görebilmek ve tanışmak amacıyla bu kişiler şirketin Ukrayna Kiev’deki merkezine davet edilmektedir.

Siz de eğer Python ile ilgiliyseniz ve bilgi seviyenize güveniyorsanız flatfy.com/play ile belki de Ukrayna’ya davet alacaksınız. flatfy.com/play tüm Python meraklılarını bekliyor.

Flatfy nedir?

Flatfy, yukarıda da bahsettiğimiz üzere Ukrayna merkezli ve 2015 yılında kurulmuş bir gayrimenkul arama motorudur. Flatfy’ın sunmuş olduğu en büyük hizmet bünyesinde yer alan 1189 farklı internet sitesinde emlak araması yapılmasına imkân sağlamasıdır.

Flatfy sitesi, son dönemlerin en popüler yazılım dili olan Python ile yapay zekaya uygun bir şekilde kodlanmıştır. Bu aslında şu demektir. Flatfy arama motorunda arama çubuğunda yaptığınız aramalarda tıpkı Google ve diğer arama motorlarında olduğu gibi Türkçe metin kalıpları veya hangi dilde arama yaparsanız yapın o dilin arama kalıpları anlaşılabilmektedir.

Bunun yanında Flatfy sitesindeki tüm emlak ilanları güncel bir şekilde kaydedilir. Bünyesinde yer alan tüm emlak ilan sitelerindeki ilanlar en fazla 24 saat içerisinde Flatfy veri tabanında kendine yer bulur. Benzer şekilde Flatfy’dan silinen ilanlar da en fazla 24 saat içerisinde Flatfy veri tabanından silinmektedir.

Flatfy, kurulduğu günden bugüne geçen 4 yıl gibi kısa bir süre içerisinde yakaladığı aylık 1,3 milyonluk trafik ile ne denli ilgi çeken bir platform olduğunu kanıtlamıştır.

Flatfy ile keyifli daire araması yapın.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER