Popüler Klavye Uygulaması AI.type Kullanıcı Verilerini Sızdırdı

Popüler Klavye Uygulaması AI.type Kullanıcı Verilerini Sızdırdı

Android ve iOS işletim sistemleri kendi güvenli klavyeleriyle birlikte gelseler de kullanıcılar daha fazla özelleştirebileceği klavyeleri kullanıyor. Son zamanlarda hızla artan 3. Parti klavyeler bir takım güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor.

3. Parti klavye uygulamalarının başında gelen AI.type uygulaması çevrimiçi veri sunucularından birisinin güvenliğini sağlayamadığı için 31 milyon kullanıcısının verilerinin hackerlar tarafından çalındığını açıkladı. Google’ın Android işletim sisteminin resmi içerik mağazası olan Google Play Store’da 50 milyona yaklaşan indirme rakamına sahip olan AI.type uygulaması kullanıcılar tarafından da büyük bir beğeni ile kullanılıyordu.

Pek çok kişiselleştirme seçeneceğiyle birlikte yapay zeka teknolojisiyle yazma teknolojisi de sunduğunu belirten AI.type uygulaması Kromtech Security Center’ın açıklamalarına göre hiç güvenli değil.Kromtech Security Center’ın açıklamasına göre AI.type’ın MongoDB adındaki veri sunucusunda yapılan bir yanlış ayarlama sonucunda kullanıcıların verilerinin ele geçirilmesine imkan tanınmış. Toplamda 31 milyon kullanıcının 577 GB’lık dosyası ele geçirilmiş. Ele geçirilen bilgiler arasında kullanıcıların isim soyisimleri, email adresleri, lokasyon bilgileri ve telefonlarında yüklü olan uygulamaların listeleri ele geçirilmiş durumda. Ayrıca programında ücretsiz sürümüne sahip olan kullanıcıların bu bilgilere ek olarak cihazlarının IMEI numaralarıyla birlikte cihaz modelleri, ekran çözünürlükleri ve cihazlarının Android sürüm numaraları da ele geçirilmiş durumda.

Kullanıcıların şimdilik ne yapması gerektiği konusunda bir açıklama yapmayan AI.type MongoDB sunucusunun artık güvenli olduğu açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2017, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER