Polonya Üniversiteleri

Polonya Üniversiteleri
 

Polonya üniversiteleri lise mezuniyeti belgesi ve not ortalamanız ile sizleri kabul eder ve Avrupa standartlarında eğitim sağlar.

 

Polonya Avrupa’nın en hızlı büyüyen ve en genç nüfusa sahip ülkelerinden bir tanesidir. Polonya üniversiteleri ile lisans eğitimi almak için yurtdışından çok fazla talep gören ülkelerden bir tanesi haline gelmiştir. Polonya’nın ana dili Lehçe olmasına rağmen, ülkede hatırı sayılır sayıda üniversite de İngilizce eğitim verilmektedir. Yaşam giderlerinin ve okul masraflarının oldukça uygun olmasının yanında, üniversite kabul sürecinde oldukça esnek olması sebebiyle Türk öğrencilerin son yıllarda oldukça yoğun şekilde Polonya üniversitelerini tercih etmesine neden olmaktadır.

Polonya Üniversitelerine Giriş

Polonya üniversitelerinde eğitim almaya başlamak için, istediğiniz bölümlere Pasgol yerleşmek için lise mezunu olmanız yeterlidir. Üniversite sınavlarına girmiş olmanız, puanınız ya da herhangi bir okula yerleşmeniz gerekmemektedir. Lise eğitim hayatınız süresince aldığınız dersler, not ortalamanız, başarı durumunuz gibi konular istediğiniz okula ve bölüme yerleşmeniz konusunda önemlidir. Lisans eğitim süresi bölümlerin genelinde 3 yıl olmakla beraber, mühendislik bölümlerinin bazılarında 4 yıl, tıp fakültesinde 6, eczacılık ve diş hekimliği bölümleri ise 5 yıl sürmektedir.

Bir Avrupa birliği ülkesi olan Polonya’da aldığınız diplomalar, YÖK tarafından onaylanmaktadır ve diplomanız ile dünyanın hemen her ülkesinde mesleğinizi icra edebilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz üniversite eğitimi almanız için yeterli değil ise, lisans eğitimi öncesi 1 yıllık hazırlık sınıflarına katılmanız mümkündür. Üniversite sınavı yeterliliği istememesi, masraflarının oldukça uygun olması ve Avrupa Birliği diplomasına sahip olacağınız için Polonya Üniversiteleri için talep giderek artmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2018, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER