Parafudr Sistemleri ile Teknolojik Cihazlarını Koruyun!

AG Parafudr sistemleri elektronik cihazlarımızı yıldırım ve aşırı gerilimlere karşı koruyan cihazların başında gelir. Bu sistemler, yapılarında bulundurdukları varistör ve diyot sayesinde koruma yaparlar. Birçoğumuz duymuşuzdur, yıldırımlı havalarda televizyonlarımız yanmıştır. İşte bunun önüne geçmenin yolu agparafudr kullanmaktır.

Parafudr Sistemleri ile Teknolojik Cihazlarını Koruyun!

AG Parafudr Nasıl Kullanılır?

Öncelikle korumaya ana panodan başlamak gerekir. Ana panolarda Tip1, tali panolarda Tip 2, son noktalarda ise Tip 3 kullanılır. Örneğin bilgisayarınızı korumak istiyorsanız, Tip 3 Priz koruma ürünü kullanabilirsiniz. Ancak tek başına son koruma ürününü kullanmak bir işe yaramaz. Çünkü ana panoda sönümlenmeyen ürün, tip 3 parafudru da yakacaktır. Bu nedenle eğer elektronik sistemlerimizi korumak istiyorsak, kademeli koruma yapmamız gerekmektedir.  Bu ürünlerin montajı içinse bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Elektrik sistemleri, aşırı gerilimden en çok etkilenen sistemlerdir. Normalde pasif olan ve sistemlere paralel olan parafudrlar elektrik sistemlerini ani aşırı gerilimden koruyan cihazlardır. Bu ani aşırı gerilimler mikrosaniye seviyesindedir. Genellikle yıldırımdan kaynaklı oluşurlar.Bu cihazlar, normalde yalıtkan haldedir fakat aşırı gerilime maruz kaldıklarında gerilimi toprağa iletirler. Bu da sistemlerde oluşabilecek kesinti ve arızaların önüne geçmektedir. Eğer parafdurunuzu uzaktan izlemek isterseniz, uyarı kontak çıkışlı ürünler kullaabilirsiniz.

Görevlerinden bahsedecek olursak:

1- iç yıldırımlık koruması

2- hassas sistemlerin korunması

3- ani aşırı gerilimlere karşı koruma

Peki Parafudr Ne İşe Yarar?

B sınıfı Tip 1 Parafudrlar: Yıldırım darbesine karşı koruma

C sınıfı Tip 2 Parafudrlar: iç yıldırımlık koruması

D sınıfı Tip 3 Parafudrlar: Hassas cihazların korunması

İçin kullanılmalıdır. Trafolarda, ana ve tali panolarda, LED aydınlatma sistemlerinde, otomasyon ve haberleşme hatlarında kullanılmaktadır.

Sigorta Kullanımı

Parafudrun önüne seri bir kesici bağlanır ve parafudr elektrik tesisinin fazlarına paralel olarak toprakla arasına bağlanır. Kesinin bağlanmasının sebebi ise parafudrların meydana gelebilecek kısa devrelerden zarar görmemesi için ve çalışma ömrü dolu parafudrlın değişiminin kolay yapılması içindir.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 16:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER