Panoramik Asansör Üreten Firmalar

Panoramik Asansör Üreten Firmalar

Panoramik Asansör Üreten Firmalar

Sanayi Devrimi ile birlikte ortaya çıkan asansörler, uzun yıllar boyunca yük taşıma amacıyla kullanılmıştır. Bu dönemde ön plana çıkan endüstriyel verimlileşme, daha önceleri insanlar tarafından yapılan pek çok işin makineler tarafından yapılabilmesini zorunlu hale getirmiştir. Böyle bir ortamın ürünü olan asansörler, zaman içerisinde insan taşımak için de kullanılmaya başlamıştır. Özellikle çok katlı yapılarda bireylerin katlar arasında taşınmasına olanak tanıyan asansörler, bu amaçla hem görünüm hem de nitelik olarak her geçen gün değişim yaşamaktadır. Bu doğrultuda geliştirilen ürünler arasında panoramik asansörler de önemli bir yere sahiptir. Geleneksel metal asansörlerin ötesine geçmeyi başaran ve kapısı haricindeki tüm yüzeylerin camdan imal edildiği panoramik asansör modelleri, ilk ortaya çıktıları zaman yeteri kadar ilgi görmemiştir. Ancak zaman içerisinde bu durumun estetize edilmesi ve panoramik asansörlerin lüks mekanlarda kullanılmaya başlaması, bu asansör türünün yaygınlaşmasını da beraberinde getirmiştir.

Klasik asansör modellerine göre daha yavaş hareket eden ve bu sayede katlar arasında seyir yapılmasına olanak tanıyan panoramik asansörlere duyulan talebin artması, bu konuda üretim yapan firmalarda da gözle görülür bir artış yaşanmasına neden olmuştur. Günümüzde panoramik asansör imalatı yapan pek çok firma bulunmaktadır. Ancak bunların hepsinin aynı kalitede ürünlere sahip olduğunu söylemek neredeyse olanaksızdır. Bu yüzden de panoramik asansör tercih etmeden önce tüm firmaların detaylı olarak incelenmesi ve hem kalite hem de estetik açıdan en iyi ürünleri sunan firmaların tercih edilmesine dikkat edilmelidir.

Panoramik Asansörlerin Özellikleri

Panoramik asansörler ile diğer insan taşıma asansörlerini birbirlerinden ayıran bazı özellikler mevcuttur. Bunların başında, panoramik asansörlerin dış yüzeyinin tamamen camdan yapılmış olması gelmektedir. Genellikle kapı ve zemin dışındaki tüm yüzeylerin camdan imal edildiği bu asansör türünde, bu sayede estetik bir görünüm elde edilebilmektedir. Ayrıca panoramik asansörlerin önemli bir kısmında asansör kuyusu bulunmamaktadır. Bu da onu diğer asansör modellerinden ayrıştıran özelliklerdendir. Panoramik asansörler genellikle yukardan aşağıya doğru bir yay sistemi ile ya da doğrudan yüzeylere monte edilmektedir. Maksimum 21 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip olan bu asansör modellerinde kullanılan camlar da kırılmaz yapıya sahiptir. Bu sayede olası kazaların yaşanmasının önüne geçilebilmektedir.

Panoramik Asansör Kullanım Alanları

Panoramik asansörlerin sağladığı estetik görünüm, onların her geçen gün daha görünür hale gelmesine ve daha değişik alanlarda kullanılmasına neden olmaktadır. Alışveriş merkezleri bu kullanım alanları arasında ilk sırada yer almaktadır. Hem katlar arasında geçiş yapmak hem de bu esnada etrafı izleyebilmek için bu asansörler büyük potansiyel taşımaktadır. Ayrıca otellerde de panoramik asansörlerin yaygın olarak kullanıldığına rastlamak mümkündür. Bununla birlikte bazı özel hastanelerde de panoramik asansörler kullanılmaktadır.

Panoramik Asansör Fiyatları

Panoramik asansör modelleri için net bir fiyattan söz edebilme olanağı yoktur. Zira bu asansörlerin fiyatlarının belirlenmesinde etkili olan pek çok etken bulunmaktadır. Tam bir fiyat çıkarımı yapabilmek için tüm etkenlerin bir arada değerlendirilmesi gereklidir. Bununla birlikte, asansör imalatı ve kurulumu yapan firmaların fiyat politikaları da bu hususta belirleyici olmaktadır. Ancak panoramik asansör seçimi yaparken, fiyattan çok kaliteye odaklanılması tavsiye edilmektedir. Yalnızca fiyatına bakılarak yapılacak seçimlerin uzun vadede farklı maliyetler doğurabilmesi söz konusudur. Uzun ömürlü olması istenilen asansörler için bilinirliği ve kalitesi yüksek olan markaların tercih edilmesi gereklidir. Günümüzde internetin de sağladığı olanaklarla birlikte, farklı markaların ürünlerini ve yorumlarını bir arada görebilmek ve inceleyebilmek mümkün hale gelmiştir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER