Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Araba kullanmak birçok insan için mecburi bir durum olsa da zor gelebilir. Bu zorluğun sebebi şehrin karmaşasında sürekli dur kalk yapmak, dar yollardan geçmek ve yol kurallarına uymayan diğer sürücülerdir. Araba kullanmaktan çekinen ve kaza riskini en aza indirgemek isteyenlerin yapacağı en mantıklı iş otomatik vites bir araç sahibi olmaktır. Otomatik vites araç kullanmak hem büyük bir rahatlık hem de güven sağlar. Özellikle debriyaj fobisi olanlar için büyük bir rahatlıktır.

Debriyaj Sorunu Yok

Birçok insan düz vites araç kullanamaz. Bunun başlıca sebebi debriyaj problemidir. Düz vites araçlarda debriyaj ve gaz dengesi ayarlanamadığı zaman araca stop eder ve sorun olur. otomatik vites araçlarda ise debriyaj olmadığı için aracın stop etme durumu yoktur. Araçta sadece gaz ve fren pedalı vardır. Kısacası gaza basınca gider frene basınca durur. Araç kendi devrini kendisi alır. Vites geçişlerini kendisi yapar bu da zaten aracın sesinden anlaşılır bir durumdur.

Gaz Ayarına Dikkat Etmek Gerekir 

Otomatik vites araçlarda kullanıcıları ilk etapta ilk yanıltan nokta aracın aniden hızlanması ve kalkış yapmasıdır. Otomatik araçlarda debriyaj olmadığından dolayı her daim kalkışa hazırdır. Ayağın frenden çekilmesi ile birlikte araç hareket eder ve gitmeye başlar.

Büyük motorlu araçlar birden hareket edip hız alırken küçük motorlu araçlarda bu durum biraz zaman alabilir. Aracın motoru ne olursa olsun gaza birden dokunmamak frenle durup frenle kalkmak gerekir. Aracı park ederken frenle kontrol sağlanmalıdır. Ayağın frenden çekilmesi ile birlikte aracın hareket etmeye başlaması park esnasındaki hareket için yeterlidir.

Geri Kaydırmaz Özelliği

Otomatik vites araçların birçoğu ve özellikle de yeni modelleri geri kaydırmaz özelliktedir. Bu nedenle güvenle kullanılabilirler. Otomatik vites bir araç yokuş yukarı kalkış yaparken bile kaydırma yapmaz. Yokuş yukarı düz vites bir aracın kalkışının ne kadar zor olduğunu herkes bilir. İşin ehli bile dik rampalarda aracı kaldıramayabilir. Otomatik vites araçlarda ise bu iş çok kolaydır.

Kullanım Rahatlığı

Otomatik vites araçlar manuel araçlara göre pratik araçlardır. Manevra kabiliyetleri daha yüksektir. Çok seri bir şekilde dur kalk yapılabilir. Ani durulması gereken riskli yerlerde aracı durdurmak kolaydır. Özellikle de park etmesi çok kolaydır. Otomatik vites araçların birden hızlanmadığını ve birden de yavaşlamayacağını unutmamak gerekir. Düz vites araçlarda bunu kontrol eden bir vites ve debriyaj ikilisi vardır. Ama otomatik araçlarda aracın devrini yine aracın kendisi ayarlar.

Tam Bir Şehir Arabası

Trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde çok rahat kullanılır. Yakıtını koyun bakımı yapın yeter.

  • Otomatik viteslerin çok hassas olduğu unutulmaması gereken bir durumdur.
  • Otomatik araçlarda özellikle araç P konumuna alınmadan önce el freninin çekilmesi gerektiği ayrıntısı unutulmamalıdır.
  • Burada amaç aracın durma yükünü şanzımana değil el frenine vermektir.

Otomatik vites araçlara iyi davranmak gerekir.

Kaynak: https://efsane-bahis.com/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER