Ortopedik Malzemeler Nasıl Yapılır?

Ortopedik Malzemeler Nasıl Yapılır?

Ortopedik Malzemeler Nasıl Yapılır?

Ortopedik ürünlerden bahsetmeden önce tıp dalı olan ortezlerden bahsetmek gerekiyor. Ortez, ortezlerin tasarımı, üretimi ve uygulamasıyla ilgilenir. Diğer bir deyişle ortez, ortopedik ürünlerin, nöromüsküler sistemin ve iskelet sisteminin yapısal ve fonksiyonel özelliklerini değiştirmek için ve kullanılan harici olarak uygulanan bir araçtır. Bir ostotist ortezleri reçete edebilir, üretebilir ve yönetebilir.

Ortezler, vücudun belirli bir bölgesindeki bir organı veya eklemi kontrol etmek, belirli bir yönde hareketi kısıtlamak, genel olarak harekete yardımcı olmak, belirli bölgelerde ağırlığı azaltmak, bir kırığı iyileştirmek için rehabilitasyona yardımcı olmak veya ağrıyı azaltmak gibi birçok amaç için kullanılabilir.

Ortopedik Ürünlerin Uygulama Alanları Nelerdir?

Ortopedik ürünler insan vücudunun duruşunu iyileştirmek, destek olmak, rahatsızlıkları düzeltmek veya eklemlerin, omuriliğin, kolların ve bacakların hareketini iyileştirmek için kullanılır. Vücudun dışıyla doğrudan temas halindedirler ve ayak uzmanları, doktorlar, kiropraktörler ve fizyoterapistler tarafından kullanılırlar. Kullanılan birçok ortopedik ürün arasında en yaygın olanları formlar, ayak destekleri ve dengeleyicilerdir.

Çoğu ortopedik ürün önceden imal edilir ve ardından hastaya göre ayarlanır. Bazı durumlarda doğrudan hastaya verilebilir. Ortopedik ürünler küçük, orta ve büyük gibi çeşitli boyutlarda gelir ve hastalar vücutlarına en uygun olanı seçerler. Ürünün doğru oturması önemlidir çünkü çok sıkı veya rahatsız edici olması başka sorunlara neden olabilir. Bu ürünler hastanın vücuduna ayak veya başka bir sağlık uzmanı ile adapte edilebilir. Eczanelerde satılan bazı ürünler için de reçete gerekebilir.

Ortopedik Ürünlerin Çeşitleri Nelerdir?

Eklemlerin veya hareketli organların hareketini doğrudan etkileyen herhangi bir cihaz ortopedik ürünler olarak adlandırılabilir, ancak en ünlüsü ve en yaygın kullanılanı ayaklar için ortopedik ürünlerdir. Pek çok farklı malzemeden üretilirler ve temiz olup, ihtiyaca göre çeşitli şekiller alırlar. Hepsinin amacı aynıdır: ayak işlevini artırmak, rahatsızlığı ve ağrıyı azaltmak, basıncı azaltmak ve ilgili hastalıkların semptomlarını azaltmak.

Ayak ortopedik ürünleri üç ana tiptedir: sert, yumuşak ve yarı yumuşak. Sert, ayak işlevini kontrol etmek ve ayaklarda, bacaklarda ve sırtta ağrıyı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanılır. Vbet plastik gibi sert ve sağlam malzemelerden yapılmıştır. Vücudun geri kalanında ağrıya neden olan ayak anormalliklerini önleyebilmeleri ve düzeltebilmeleri için hastaya dikkatlice takılmalıdırlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER