Online Terapi Tavsiyeleri

Online Terapi Tavsiyeleri

Online Terapi Tavsiyeleri

Online Terapi Tavsiyeleri  son zamanlarda artış gösteren ve yaygınlaşan uzaktan bilgisayar yolu ile görüşülen terapidir. İnsanların yoğun yaşam koşulları ve farklı şehirlerde olmaları gibi sebeplerden ötürü online terapi yapılır.

Online Terapi Faydalı mıdır?

Günümüzde artık her şey teknoloji ile yürütüldüğü için insanlarda teknolojinin bu faydalarından yararlanmak için psikolog ile yüz yüze görüşmeyip online terapi alıyorlar.

  • Online terapinin faydaları ise,
  • Evden dışarı çıkmadan bu görüşmeyi evde rahat şekilde gerçekleştirme ve insanın kendini iyi hissetmesi bir faydadır.
  • Bazı insanlar çekingen olduğu için yüz yüze görüşmek istemeyip online görüşebilir.
  • Kişiler yurt dışı veya şehir dışında ise terapiye gelemeyecek durumu varsa online terapi alabilir.
  • Hasta, engelli gibi durumlarda psikoloğa gidilemediği takdirde online terapi alabilirler.

Bu gibi durumlarda kişiler daha çok online terapiyi tercih etmektelerdir.

Online Terapi Nasıl Uygulanır?

Terapide kişiye uygun tavsiyeler de bulunulmaz ve sürecin işleyişine göre bir yol izlenir. Psikologlar, terapi verdikleri kişilerin duygu ve düşüncelerini anlamaya çalışarak onun üzerinde çalışma gerçekleştirirler. Daha sonra psikologlar hastaya ön yargı yapmadan tarafsız şekilde bir yaklaşım sergilerler. Böylece hastaya daha fazla güven ve onun sorunlarını çözeceğine dair etkiler vermektedirler.

Psikoloğa Ne Tür Hastalar Gelmektedir?

Genel olarak psikoloğa bir yakınını kaybetmiş kişiler, anksiyete bozukluğu yaşayanlar, madde bağımlıları, stresli kişiler, şiddet görenler, aile içi sorunlar yaşayan kişiler genellikle psikoloğa gelirler ve bir tedavi sürecine başlarlar. Daha sonra ise bu gibi sorunlar ile karşılaşan hastalar genel itibariyle iyileşir ve yeni bir sayfa açık hayatlarına devam ederler.

Terapi Süresi Ne Kadardır?

Terapi süreleri gelen hastanın durumuna göre ilk seansta değerlendirilir ve ona göre psikolog ne kadar süreceğini belirler. Genel olarak terapiler ise ya haftada bir kez ya iki kez veya da iki haftada bir hastanın durumuna uygun yapılmaktadır. Doktor hastanın durumuna bakar ve ona göre bir yol izler ona göre de hastaya randevu verir. Bu durumda ileri seviyede bir hastaya daha sıklıkla randevu verebilir. Çünkü tedavisi uzundur ve iyileşmesi çok zaman alacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER