Nobel Ödüllü Japon Bilim Adamı Orucun Bilimsel Olarak Faydalı Olduğunu Kanıtladı!

Nobel Ödüllü Japon Bilim Adamı Orucun Bilimsel Olarak Faydalı Olduğunu Kanıtladı!

Tıp literatüründe autohagy olarak bilinen kelime Yunancada auto (kendisi) ve phagein (yemek) anlamındaki kelimelerinde türetilmiştir. Autohagy, hücrelerin açlık hali ile kendisini sindirmesi ve temel olarak insan hücrelerinin eskiyen hücre zarı, protein ve benzeri mekanizmalarını yeterli enerji kalmadığı zaman bir nevi geri dönüşüme göndererek vücuda enerji sağladığı sürece denilmektedir. Hücrelerin programlı ölümü olarak bilinen bu durumda hücreler gerekli sayıda bölündükten sonra kendisini ölmeye programlıyor.

Oruç Vücudun Kendisini Yenilemesini Sağlıyor!


ramazan ayı

İnsanlar oruç tutarken uzun saatler boyunca yemek ve su içmeden gündelik faaliyetlerine devam ediyor. Bu süreçte enerjisi tükenen vücut eskiyen hücreleri parçalayacak enzimler salgılıyor ve bu eski hücreler parçalanarak proteinlere dönüşüyor. Vücudumuzda beslendikten sonra kan şekeri artarken, hücrelerde de enerji depolanması sağlanıyor. Aç kaldığımız durumlarda ise yaşlı hücrelerdeki glucagon artış göstererek hücre içindeki elemanların parçalanması ile enerji oluşuyor. Uzun süreli açlık durumlarında bu olaylar gerçekleşiyor ve aynı süreçte yeni hücreler büyüme hormonu salgılanarak oluşmaya başlıyor. Bu süreç uzun süre açlık durumlarında görülmektedir.

Japon Bilim Adamı Yoshinori Ohsumi hücrelerin bu şekilde yenilenmesi için uzun süre aç kalınması gerektiğini yazdığı teziyle 2016 Nobel Tıp Ödülüne layık görüldü.
Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2018, 23:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER