NASA’dan heyecan yaratan paylaşım: Jüpiter’in uydusu Ganymede’in en yakın görüntüsü

NASA’dan yapılan açıklamada, uzay aracı Juno’nun 20 yıldan uzun bir süredir Jüpiter’in en büyük uydusu Ganymede’ye diğer araçlardan daha yakın uçtuğu ve uydunun çarpıcı görüntülerini yakaladığı ifade edildi.

NASA’dan heyecan yaratan paylaşım: Jüpiter’in uydusu Ganymede’in en yakın görüntüsü

NASA’dan yapılan açıklamada, uzay aracı Juno’nun 20 yıldan uzun bir süredir Jüpiter’in en büyük uydusu Ganymede’ye diğer araçlardan daha yakın uçtuğu ve uydunun çarpıcı görüntülerini yakaladığı ifade edildi. Juno’nun, Ganymede’in yanından geçişinden gönderilen iki fotoğraftan birinin aracın JunoCam görüntüleyicisinden, diğerinin de Stellar Reference Unit (SRU) star kamerasından alındığı belirtildi.

Açıklamada fotoğrafların, açıkça belirgin karanlık ve aydınlık arazi, tektonik fay hatlarıyla bağlantılı uzun yapısal özellikler ve kraterler de dahil olmak üzere yüzeyi olağanüstü ayrıntılarla gösterdiğine yer verildi. JunoCam tarafından yakalanan fotoğrafta uydunun neredeyse bir yanının tamamının ve SRU tarafından yakalanan siyah-beyaz fotoğrafta ise Ganymede’in karanlık tarafının yer aldığı belirtildi.

Southwest Araştırma Enstitüsü’nden Juno Baş Araştırmacısı Scott Bolton, “Bu, bir nesilde herhangi bir uzay aracının bu devasa uyduya geldiği en yakın nokta. Herhangi bir bilimsel sonuç çıkarmadan önce acele etmeyeceğiz, ancak o zamana kadar bu göksel harikayı hayretle izleyebiliriz” dedi.

İlginizi ÇekebilirNASA 30 yıl sonra yeniden Venüs'e gidiyorNASA 30 yıl sonra yeniden Venüs'e gidiyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER