Mimar Osman Dağ Raylı Sistemi Anlattı

    Mimar Osman Dağ; İzmir depremi sonrası ‘’Raylı Sistem’’ yeniden gündeme gelmeye başladı.

Mimar Osman Dağ Raylı Sistemi Anlattı


 
 
Mimar Osman Dağ; İzmir depremi sonrası ‘’Raylı Sistem’’ yeniden gündeme gelmeye başladı.
İzmir depremi sonrası yaşananlar hepimizi derinden etkilerken bir kez daha almamız gereken dersleri gözler önüne serdi.
 
Başarılı Mimar Osman Dağ; yıkılan birçok binanın çevresine baktığımızda hasar görmesine rağmen yıkılmayan binaları görmek mümkün. Bu durum da binanın öneminin altını bir kez daha çizdi.  
 
Osman Dağ, deprem sonrası depremzedeler ve Ülke olarak kendimize şu soruyu sormaya başladık; ‘’Yaşadığım bina ne kadar dayanıklı?’’
 
Mimar Osman Dağ; akla gelen ilk ülkelerden biri olan Japonya, 1995 Kobe depremi sonrası depreme karşı en ince detaylarına kadar planlanmış bir yol haritası izledi. Deprem sonrası hem deprem yönetmeliğini değiştiren Japonya denetimleri de sıkılaştırdı. Yaptıkları teknik sayesinde her yıl yüzlerce deprem olmasına rağmen hayat akışları normal bir şekilde, hasarsız devam etmektedir.
 
Osman Dağ, Raylı Sistemin çalışma şekline de değinerek; bu sitem binaların rayların üzerine inşa edilmesini öngörmektedir. Raylı Sistem, bir sarsıntı ya da olası bir deprem anında binaların yerkabuğundan bağımsız olarak, ray üzerinde hareket etmesini sağlar. Bu da binaların sarsıntı ve depremlerden en az hasarla etkilenmesini amaçlamaktadır.
 
Raylı Sistemi anlatan Osman Dağ; sistemin yanlış uygulandığı zamanda kötü sonuçlar elde edilebileceğini dile getirerek planlı ve hassas çalışılması gerektiğinin altını çizdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER