Mide Balonu Yöntemleri

Mide Balonu Yöntemleri

Mide Balonu Yöntemleri

Mide Balonu Yöntemleri

Mide balonu, doktorun endoskopi kullanarak mideye yerleştirdiği silikon bir balondur. Günümüzde genel cerrahlar obezite ile mücadele için mide balonu uygulamaları yapmaktadır. Obezite indeksi 25 ve üzeri olan obezite cerrahisini tolere edemeyen ve bu özelliklerine rağmen ameliyat olmak istemeyen veya obezite tedavisi öncesi cerrahiyi bırakması gerekenler  için ve uygun  mide balonu operasyonu yapılır. Mide balonu ameliyatı fiyatları yapılacak müdahaleye göre farklılık gösterir.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonları obezite tedavisinde ameliyatsız yöntemlerden biridir ve aslında en çok tercih edilen yöntemdir. Uzun süredir obezite tedavisinde kullanılan  mide balonları, kullanım süresi açısından kendini kanıtlamış, diğer seçeneklere göre daha ön plana çıkmakta ve sıklıkla tercih edilmektedir. Mide balonu ameliyatı fiyatları diğer tedavilerle hemen hemen aynı olmasına ek olarak, birçok açıdan birçok avantajı vardır, bu nedenle hastaların çoğunluğunun mide balonu takılmasını istemesi yaygındır.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Mide balonu teknolojisi, aşırı kilolu hastaların ameliyat öncesi kilo vermesine yardımcı olmak için ve kilo problemi olmayan ve ameliyat için uygun olmayan kişiler için kullanılır. Uygulama mide balonu yöntemi ile  hafif uyku  veya genel anestezi altında ortalama 15 dakikada yapılır. Bu teknikle endoskopi, hastanın midesine yumruk büyüklüğünde bir balon yerleştirir ve yeme alışkanlıklarında değişiklik yaşar. Kısa süreli yatış uygundur ve hastanede kalması gerektirmez. Kurulumdan yaklaşık 6-12 ay sonra çıkarılmalıdır. Yutulabilir mide balonu ameliyatı fiyatları hasta durumuna ve müdahaleye göre değişiklik gösterir.

Mide Balonu Fiyatları

Mide balonu fiyatı, tipine, hangi hastanede ve hangi doktora başvurduğuna göre büyük ölçüde değişmektedir. Bazı durumlarda bu, hastaya hafif bir yatıştırıcı verilerek sağlanır. Ancak bu, midede bir süre kalınarak yapılan işlemlerden biridir. 6 ay ile 1 yıl arasında midede kalır. Balonun mantığı yaklaşık bir yıl içerisinde hastanın  beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ve bu süre içerisinde kilo vermeyi hedeflemektir.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı tıp dilinde sleeve gastrektomi olarak bilinir ve halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak bilinir. Tüm dünyada en çok yapılan obezite cerrahisidir.  Tüp mide ameliyatı büyük bir kesi yapılmadan karın ön duvarındaki 0,5 cm'lik bir delikten midenin %80'i çıkarılarak gerçekleştirilir. Geriye kalan %20'lik kısım tüpe benzer, o yüzden tüp mide ameliyatı adını almıştır. Bu kapalı ameliyat laparoskopik cerrahi olarak bilinir. Tüp mide ameliyatı fiyatları midenin hacmine ve operasyon uygulanması gereken bölge gibi etkenlerle farklılık gösterir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Tüp mide ameliyatı indeksi 35'in üzerinde olan hastalarda veya diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, yüksek kolesterol ve obezite indeksi 30'un üzerinde olan hastalarda gastrektomi yapılır. Bu ameliyatı geçiren hastanın fazla kilosu dış kaynaklı olmalıdır. Hormonal bozukluğundan etkilenmemelidir. Bu kişiler kilo vermek için diyet ve egzersiz gibi yöntemlerle zamanını harcamaktadırlar. Bu egzersizler sonucunda kilo veremeyen obez kişilerde bu ameliyat yapılabilir. Tüp mide ameliyatı fiyatları her yıl değişiklik göstermektedir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

  • Önleyici (Restirictive) ; Adından da anlaşıldığı gibi, amaç  mide hacmini azaltmak ve gıda alımını sınırlamaktır. Mide entübasyonu obezitede kısıtlayıcı ameliyatlardan biridir.
  • Kısıtlayıcı (Malabsorbtif ) ; Bu yöntemin amacı hem mide hacmini küçültmek ve besin alımını sınırlamak hem de bağırsakları değiştirerek besin alımını azaltmaktır.
  • Biliopankreatik Derivasyon; genellikle gastrik by-passa benzer. Küçük bir göbek kesesi yerine kol gibi bir göbek oluşturularak yapılır. Buralarda kullanılan yöntemlere bağlı olarak Tüp mide ameliyatı fiyatları değişmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Mide küçültme ameliyatı geçirdikten sonraki 5 yıl içinde fazla kilonuzun yüzde 60'ını kaybedebilirsiniz. Kilo verme söz konusu olduğunda tüp mide ameliyatı gastrik bypass ameliyatı kadar etkilidir ve ortaya çıkan emilme bozukluğu  gastrik bypass ameliyatına göre daha azdır. Bu nedenle mide küçüldükten sonra vitamin ve mineral desteği almak önemlidir. Mide küçültme ameliyatının uzun vadede etkisiz kalması durumunda yeni bir cerrahi  yöntem olarak gastrik bypass ameliyatı kullanılmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Atrofi ameliyatı için yaş aralığı 18-65'tir, ancak ameliyat olmaya uygun olmak için vücut kitle indeksinin 35  olması gerekir. Bu rakamlarla 18 yaşından küçük bir kişiye atrofi ameliyatı yapılabilmesi için doktor kararı ve veli onayı gerekmektedir. 65 yaş üstü kişiler için cerrahi müdahale ihtiyacı ve insan sağlığı dikkate alınmalıdır. “İnce görünmek istiyorum, zayıf olmalıyım. Bu ameliyat benim için işe yarar mı?" soruları için cevap hayırdır. Tüp mide ameliyatı estetik ve güzel görünmek için kullanılmaz.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Gastrektominin tam etkinliğini sağlamak için hastanın diyet programına uyması, diyete uyması ve gerektiğinde düzenli olarak vitamin ve mineral takviyesi alması çok önemlidir. Bu noktada metabolik ve endokrinologlarla iş birliği içinde oluşturulmuş kişiselleştirilmiş bir beslenme programına bağlı kalmanız gerekir. Doktorunuzun tavsiyelerine ve programına uymalısınız. Doktorunuzun tavsiyesi dışında vitamin, gıda ve ilaç takviyesi almamaya dikkat etmelisiniz.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Obezite ameliyatı yapılırken farklı yöntemler tercih edilir. Bu yöntemler;

  • Slevee Gastrektomi = Tüp Mide Ameliyatı; Mide inceltmeye dayalı tüp mide ameliyatı, "daha az yemekle tokluk hissi" elde etmeyi amaçlar.
  • Mide Kelepçesi = Gastrik Band; Mideyi kendi kendine katlayarak hacmini azaltan mide küçültme ameliyatı, obezite cerrahisi yöntemi olarak sıklıkla kullanılmaktadır.
  • Gastrik plikasyon = Mide Katlanması
  • Mide Bypası=  Mide boyutunun bir kahve fincanı boyutuna indirilmesi prensibine dayanan gastrik bypass, obezite cerrahisi yöntemlerinden biridir.
  • Mini Mide Bypası= Bir gastrektomi mideyi "uzun ve ince" bir şekle dönüştürür ve ince bağırsağı midenin bu kısmına bağlar.
  • Duodenal Switch = Duodenal switch yönteminin kullanıldığı obezite cerrahisinde ilk amaç tüp mide ameliyatı ile mideyi küçültmek ve ardından mideden gelen besinleri direkt olarak ince bağırsağın ikinci kısmına (ileum) aktarmaktır.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Obezite ameliyatına ihtiyaç duyanlar obezite ameliyatı fiyatları hakkında fikir sahip olup karar verdikten sonra ameliyat sonrası oluşabilecek yan etkilere de göz atmalıdır. Vücut sıcaklığından 38 derece ateşlenme olabilir. Genel olarak şiddetli ağrı nöbetlerinin başlangıcı beklenir. Obezite ameliyatı sonrası ağrı olur ama ilaçla geçebilir. İlaç ağrı ile geçmiyorsa doktorunuza danışmalısınız.

Özellikle bacaklarınızda şiddetli ağrı varsa doktorunuza iletilmelidir. Tuvaleti kullanırken çok koyu veya kanlı dışkı gelmesi hekiminizin bilmesi gerekenler arasında yer alır. Ameliyattan sonra vücudun belirli bölgelerinde morluklar oluşabilir. Nefes darlığı sorunu başlayabilir. Cerrahi işlemin neden olduğu cerrahi yaranın iltihabi akıntı ve kanama sorunları baş gösterebilir.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Tüm ameliyatlar ağrılıdır. Obezite ameliyatı sonrası ağrının olmadığı söylenemez. Ancak hastanelerde kullanılan ağrı kesici protokoller kullanılarak ağrı şiddetini mümkün olduğunca azaltmak için girişimlerde bulunulur. Biraz egzersiz ve ameliyat sonrası egzersiz, her zaman uzanmaktan kaynaklanabilecek kabızlık, akciğer sıvı tutulması vb. riskini azaltır. Başarılı bir ameliyattan sonra hastaların obeziteden kurtulmak, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için dikkatli olmaları gerekir. Hastalar, diyetisyen ve cerrahın uygun gördüğü bir diyet programına dikkatle uymalıdır. Obezite ameliyatı fiyatları her yıl değişiklik gösterdiği için fiyat konusunda hekiminizden bilgi alabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

İlk ayda 10-20 kilo aralığında kilo vermenin mümkün olduğu söylenebilir. İlk ay en fazla kilo kaybının olduğu aydır ancak hasta diyete dikkat etmezse kilo verme hızı düşebilir. Mide ameliyatından sonraki ilk ay hastanın iyileşme evresi olduğu için diyet programına, doktorun belirlediği yaşam standardına ve bu aydaki kilo verme sürecinin hızına dikkat etmek çok önemlidir. Obezite ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alıp ameliyata karar vermenizin ardından hekiminizin söylediklerine uymanız önemlidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün? 

Aşırı egzersiz gerektirmeyen 7. günde çalışmaya başlayabilirsiniz. Gecikmenin nedeni ağrı değil, zayıflık ve diyete uyum zorluğudur. İlk birkaç gün için günlük çalışma saatlerinizi sınırlayabilirsiniz. Kolayca yoruluyorsanız, yetersiz sıvı alımınız olabilir. Elbette, daha düşük kalori alımı susuzluğu azaltır, ancak yine de gün boyunca yanınızda su taşımanız ve küçük dozlarda içmeniz gerekir. Obezite ameliyatı ardından ağır işler olmamak şartıyla hafif işlerin yapılmasında sakınca bulunmamaktadır.

                      

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER