MDF Nedir ?

MDF Nedir ?

MDF Nedir ?

MDF Nedir ?

Açılımı Medium Density Fiberboard orta yoğunluklu lifli levha anlamına gelir. Doğada bulunmaz. İnsan yapımı ahşap türüdür. Sert ve yumuşak yapılı ağaçlardan elde edilen yongalar buharlaşma işlemiyle lifler elde edilir. Liflerin üzerine yapıştırıcısı ve sertleştirici kimyalar eklenerek liflerin birbirine yapışması sağlanır. Ardından lifler presleme işleminden geçirilir. Normal kalınlığında ulaşıncaya kadar lifler sıkılaştırılır. Bu işlem ile lifler daha da sağlam hale gelmiş olur. Isı işleminden geçirilerek lifler iyice kaynaştırılmış olur. En son MDF kenarlarını düzleştirme ve boyutlandırma işlemi yapılır.

MDF Çeşitleri

Duralit MDF : Çoy kolay işlenir. Deforme olasılığı azdır. Dayanıklıdır. MDF en çok tercih edilen çeşididir. Marangozlukta, ham madde veya ahşap atıklarının geri dönüşümünde kullanılır.

MDF lam : MDF levhanın üzerine sektörel binlerce renk ve desende kağıtların kapanmasıyla oluşmuş dekoratif üründür.

MDF Özellikleri

Nem ve ısıya karşı dayanıklılık gösterir. Boyama işlemine ve yüzeyi kaplamaya elverişlidir. Kolayca boyanabilir. Tabla yüzeyi düz ve pürüzsüz yapıdadır. Kolay şekil verilir. Sıcak soğuk değişimlerinde genleşme ve sıkılışma olmaz. Doğal ahşap ürünlerine göre fiyatı daha uygundur.

MDF masa, sandalye, konsol, dolap, sehpa, sedir, yatak odası, çocuk odası ,ayakkabılık gibi akla gelebilecek her türlü mobilya yapımında, inşaat sektöründe ve el sanatları aktivitelerinde kullanılır. https://www.guvensanat.com/mdf sitesinden istediğiniz ürünü satın alabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER