Matematik Soruları

Sayısal-matematiksel becerileri güçlendirmek için matematik soruları çözmeye hemen başlayın.

Matematik Soruları

Zekâ bir nevi zihnin öğrenebilme yeteneğidir. Mantık ise öğrendiklerinden çıkarımlar yaparak zihnini genişletmek zekayı kullanabilmek anlamına gelir. Matematik soruları çözebilmek için çocukların belirli becerilere sahip olması gerekir. Bu beceriler genel olarak, çaba ile çalışma ile, kitap okuma ve çevreyi gözlemleme, akranlar ve yetişkinlerle iletişim kurmak ile kazanılabilir.

Mantık sorularını çözebilmek için öncelikle zihni geliştirmek gerekir. Zihni geliştirmek için ise yapılacak belli başlı şeyler vardır. Öncelikle belirtmek gerekir ki zekanın çok farklı türleri vardır. Bunlar sözel-dilsel zekâ, görsel zekâ, sayısal zekâ, sosyal zekâ, bedensel zekâ, ritmik zekâ, doğacı zekâ ve içsel zekadır. Zekayı geliştirebilmek için her türe göre yapılabilecekler farklılık göstermektedir. Ancak mantık sorularında başarılı olabilmek için her zekâ yönünden bir parça olsun başarılı olmak gerekir. Bununla birlikte her insanın zekâ gelişimi birbirinden farklıdır ve başarılı olduğu zekâ yönü ayrıdır.

Matematik dersinin mantık sorularında ise genel olarak farklı zekâ çeşitlerine yönelik sorular sorulur. Soruları çözebilmek için de farklı zekâ becerilerine sahip olmak veya kendini bu yönde geliştirmek önemlidir. Zekâ gelişimini çeşitli yönlerden sağlayabilmek için yapılacak belli başlı şeyler aşağıda sıralanmıştır:

 • Öncelikle dengeli ve sağlıklı beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek çok önemlidir. Ayrıca çocukların yaşadıkları aile ortamında korku ve kaygı çocuktan uzak tutulmalı. Çocuk kendisi ile ilgilenildiğinin farkında olmalıdır. Çocuğun yetiştiği ortam zekâ gelişimini her zaman doğrudan etkilememektedir.
 • Bol bol kitap okumak, merak edilenleri kitaplardan araştırmak ve okumak.
 • Okuduklarını ve dinlediklerini kafada resmetmeye çalışmak.
 • Bol bol matematik problemleri çözmek.
 • Gezip gördüklerini akılda tutmaya çalışmak, daha sonraki zamanlarda zihinde canlandırmak.
 • Resim çizmek, çeşitli sanatsal etkinliklerle ilgilenmek.
 • Çeşitli zihinsel etkinlikler yapmak, oyunlar oynamak.
 • Müzik dinlemek, bir enstrüman çalmak.
 • Beden sağlığına önem vermek, bedensel egzersizler yapmak.
 • Çeşitli zekâ egzersizleri yapmak.
 • Sayısal zekâ bulmacaları çözmek
 • Bol bol çevre gözleminde bulunma, gördüklerini analiz etme, sonuçlarından çıkarımlarda bulunma.

Sayısal Zekayı Çocukluktan İtibaren Geliştirmenin Yolları

Okul öncesi ve okul çağı döneminde çocukların zekâ gelişimine katkı hususunda eğitsel etkinlikler büyük önem taşırlar. Özellikle matematik sorularına ve zekâ geliştirici oyunlara çocukların etkin katılımı ileriki yaşları için olumlu zekâ gelişiminin ilk adımlarıdır. Okul ve aile iş birliği ile çocukların sayısal zekâ gelişimleri çeşitli etkinlikler sayesinde zenginleştirilir. Bu süreçlerde hazırlanan çeşitli mantık sorularından oluşan etkinliklerle çocuklar ileriki zamanlarda karşılarına çıkacak sayısal mantık sorularına hazırlanabilirler.

Evde veya okulda yapılabilecek çok küçük çalışmalarla bile çocukların sayısal zekâ gelişimlerine fayda sağlanabilir. Basit mantık oyunları veya satranç gibi zihne yardımcı oyunlar çocukları hem eğlendirirken hem de geliştirebilir.

Mantık ve Matematik Soruları Nasıl Çözülür? 

İlkokul ve ortaokul döneminde çocukların karşılarına çıkan sayısal mantık sorularını çözebilmek için bazı püf noktalar vardır:

 • Öncelikle sorularda koyu yazılan veya altı çizilen yazılara ayrıca dikkat etmek ve soruda ne istenildiğini iyi kavramak gerekir.
 • Mantık sorularını çözmekte zorlanan çocuklar için her zaman soruda verilenleri bir kenara yazarken istenilenleri de ayrı bir kenara yazarak soruya daha net bir şekilde bakabilmeyi sağlayabilirler.
 • Matematik sorularını çözebilmenin temel gerekliliği dört işlem becerisinin iyi olmasıdır. Bunun yanında problem çözme yeteneğine de sahip olmak gerekir. Bunlar için de önceden iyi bir çalışma geçmişine sahip olunmalıdır.
 • Sayısal zeka becerilerini geliştirerek matematik sorularını daha kolay çözebilmek mümkün. Bunun için öğrencinin seviyesine göre tasarlanan sorular sunmak oldukça önemli. Her çocuğun yapabilme kapasitesine göre zorluk seviyeleri belirleyen ve zeka gelişimini destekleyen MentalUP’ı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.
 • Matematik mantık soruları genel olarak şekillerden oluşur. Bu nedenle görsel zekayı da geliştirici etkinlikler yapmakta fayda vardır.
 • Mantık sorularında başarılı olabilmenin en önemli gerekliliklerinden biri de sınav öncesi bol bol mantık sorusu çözmektir.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 19:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER