Mars helikopterinin 3 boyutlu videosu yayınlandı

NASA’dan yapılan açıklamada, 30 Temmuz 2020’de fırlatılan ve 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine iniş yapan Perseverance uzay aracıyla birlikte Marsa gönderilen helikopter Ingenuity’nin 25 Nisandaki üçüncü uçuşunun 3D videosunun oluşturulduğu ve izleyenlere Kızıl.

Mars helikopterinin 3 boyutlu videosu yayınlandı

NASA’dan yapılan açıklamada, 30 Temmuz 2020’de fırlatılan ve 18 Şubat 2021’de Mars’taki Jezero kraterine iniş yapan Perseverance uzay aracıyla birlikte Marsa gönderilen helikopter Ingenuity’nin 25 Nisandaki üçüncü uçuşunun 3D videosunun oluşturulduğu ve izleyenlere Kızıl Gezegen’de uçuşu ilk elden izliyormuş hissini vereceği belirtildi.

 

3D GÖZLÜK NASIL YAPILIR ADIM ADIM ANLATILDI

Ayrıca NASA’nın açıklamasında, videoyu izlemek için kolayca 3D gözlüğün nasıl yapılacağına dair kılavuza da yer verdi.

Kılavuzda 3D gözlük için şablon paylaşılarak, gözlüğü yapmak için gereken malzemeler ve gözlüğün adım adım nasıl yapılacağı anlatıldı.

Ingenuity’nin üçüncü uçuşunu gerçekleştirdiğinde uzay aracı Perseverance’ın da uçuşu görüntülediği ve daha sonra NASA mühendislerinin, uçuşu 3D olarak oluşturdukları belirtildi.

NASA, paylaşılan görüntünün üç boyutlu gözlük ile izlenebileceğini duyurdu.

MASTCAM-Z SAYESİNDE ELDE EDİLDİ

Sonucu görmek, Mars yüzeyinde Perseverance’ın yanında durup, uçuşu ilk elden izlemek gibidir denilen açıklamada görüntünün, Perseverance’nin ‘kafasında’ bulunan yakınlaştırılabilir çift kameralı Mastcam-Z görüntüleyici tarafından elde edildiği ifade edildi.

Ayrıca görüntüler yakalamanın yanı sıra kameraların, mühendislerin yön belirlemesine ve bilim insanlarının incelemek için ilginç kayaları seçmesine yardımcı olmak için önemli veriler sağladığı belirtildi.

BİR İLK YAŞANDI

NASA’nın Güney California’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir görüntüleme bilimcisi olan Justin Maki, görselleri videoya ekleyen ekibi yönetti.

Renk filtreli gözlüklerle bakıldığında 3D olarak görülen bir görüntünün izlenmesini optimize etmek için videonun kareleri yeniden yansıtıldı. Maki’nin lisansüstü öğrencisi olarak 1997’deki ilk Mars gezgini olan NASA uzay aracı Sojourner’dan görselleri işlediği günlerden beri Mars’ın 3D görüntüsünü oluşturduğu, ancak ilk defa Marsta uçan bir helikopterin gerçek 3D videosunu oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada Maki’nin, “Mastcam-Z video özelliği, Mars Bilim Laboratuvarı MARDI (MArs Descent Imager) kamerasından miras alındı. Mars yüzeyinin üzerinde uçan bir helikopterin 3D videosunu alarak yeni bir görevde yeniden bu özelliği kullanmak gerçekten muhteşem” ifadelerine yer verildi.

İlginizi ÇekebilirNASA'dan Mars uçuşunda bir ilk daha: Helikopterin sesi yayınlandıNASA'dan Mars uçuşunda bir ilk daha: Helikopterin sesi yayınlandıİlginizi ÇekebilirNASA'nın kritik görevine bir Türk bilim insanı da seçildiNASA'nın kritik görevine bir Türk bilim insanı da seçildiİlginizi ÇekebilirMars'taki uzay aracı yeni görevine başlıyorMars'taki uzay aracı yeni görevine başlıyor

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER