Long (uzun) ve short (kısa) pozisyon nedir?

Long (uzun) ve short (kısa) pozisyon nedir?

Long (uzun) ve short (kısa) pozisyon nedir?

Kısa ve uzun pozisyon kripto para piyasaları için ne anlam ifade ediyor? Ne zaman long veya short pozisyon alınır?

Kısa ve uzun pozisyon terimleri, yatırımcıların herhangi bir kripto para değerinin yükselme ya da düşmesine olan inancını temsil eder. Fiyatların yükseleceğine inanan bir yatırımcının oluşturduğu işleme uzun pozisyon ya da long pozisyon açma, 'longlamak' denir. Yatırımcıların fiyatın azalacağını düşünerek yaptığı işleme ise kısa pozisyon yada short pozisyon, 'shortlamak' denir.

Kripto para yatırımcıları, sektöre yeni katılanlar tarafından kolay anlaşılmayan, kedilerine özgü bir jargon kullanırlar. Aslında 'uzun (long)' ve 'kısa (short)' teknik terimler sayılmazlar. Yine de hükümetler ve merkez bankaları tarafından aşırı para basımı sebebiyle devalüasyondan kaçıp kripto para piyasasında soluklananlar bu kelimeleri bilmeyebilir.

En basit tabiriyle uzun ve kısa pozisyonlar, bir varlığa ait fiyatın gidebileceği iki muhtemel yönü temsil eder ve bu yönü kâr elde etmek için kullanmayı hedefler. Uzun pozisyon alan yatırımcı, fiyatın o an itibarıyla yükselmesini diler. Bu durumda yatırımcının long pozisyona geçtiğini, alım yaptığını söyleyebiliriz. Kısa pozisyonda da, kripto yatırımcısı o andan itibaren fiyatın düşmesini bekler. Başka bir deyişle, yatırımcı short pozisyona geçer ve kripto parasını satar.

Almak ve satmak, spot borsalarda tipik bir hareket olsa bile, kripto para birimini fiilen almadan ya da satmadan da uzun veya kısa pozisyon açılabilmektedir. Vadeli işlemler, satın alma ya da satma hakkı, kur farkı sözleşmeleri ve diğer benzeri vadeli işlem ürünlerini sunan borsalarda yapılabilmektedir.

Eğer boğa piyasası yani yükseliş trendi varsa, daha çok yatırımcı fiyat yükselişine inandığından kısalara göre çok uzun pozisyon açacaktır. Piyasa düşüşe geçtiğinde kısa pozisyonlar genelde uzunlardan fazla olur. Tabii ki bu yalnızca bir genellemedir, böyle bir kural yoktur. Profesyonel yatırımcılar çoğunlukla dipten satın alıp tepeden satarlar. Fiyat geri çekildiğinde uzun pozisyonlar açarak fiyat direnç seviyelerine geldiğinde satış yaparlar.

Uzun ve kısa pozisyon ne zaman açılmalı?  Pozisyon açarken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazının tamamını bir borsa’da okumak için tıklayın: https://www.birborsa.com/long-uzun-ve-short-kisa-pozisyon-nedir-nasil-calisir-haber-112132

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2021, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER