Loadcell Nedir?

Loadcell Nedir?

Adı geçen loadcell bir yük hücresi olmaktadır. Sensörler, sıcaklık, baskı, hız ve güç gibi parametreleri ölçmektedir. Bu parametreler fiziksel olmaktadır. Bu fiziksel parametreleri ölçmenin yanı sıra, bir sinyalin olup olmadığını da bildirmektedir. Sensörler bir maddeyi doğru bir şekilde algılayabilmek için elektriksel bir güce ihtiyaç duymaktadır. Ancak, bu gücü aldıktan sonra sinyal üretebilmektedir.

Loadcell Nedir?

Yük hücresi, üstüne etki etmekte olan bir yükü ya da kuvveti elektronik bir sinyal haline dönüştürmeye yarayan bir sensördür. Diğer bir deyişle dönüştürücüdür. Bu elektornk hale gelen sinyaller, yük hücresinin ve devrenin türüne bağlıdır. Bu bağlamda, voltaj değişikliği, akım değişikliği veya frekans değişikli olabilmektedir. Bu sebepten dolayı, pek çok yük hücresi çeşidi bulunmaktadır.

Yük Hücresi Nasıl Çalışmaktadır?

Yük hücreleri, yay elemanından, özel olarak şekillendirilmiş metal şaseden ve strain gagelerle kurulmuş olan wheatstone köprüsünden oluşmaktadır. Önce yay elemanı üzerine bir güç uygulanır. Fiziksel güç uygulandığı zaman, deformasyona sebebiyet vermektedir. Yay elemanı üzerinde ortaya çıkan bu deformasyon ise, wheatstone köprüsü üstünden bir elektrik sinyali olarak çıkmaktadır. Meydana gelen bu elektronik sinyal mikroişlemci tabanı olan bir göstergede işlenir. Kuvveti ya da ağırlık bilgisi olarak gösterilmektedir.

Yük Hücresi Kullanım Alanları Nelerdir?

Yük hücresi endüstriyel tartım cihazları alanlarında kullanılmaktadır.

Bunlar;

· Kantarlar,

· Elektronik terazi,

· Basküller,

· Torbalama cihazları,

· Bantlı kontrol kantarları,

· Akış kantarları gibi endüstriyel tartım cihazları olmaktadır.

Dikkatli ve özenli bir şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde, istenen verim alınamaz.

Yük Hücresi Modelleri

Yük hücreleri kullanım alanlarına göre üretilmektedirler. Bu sebepten dolayı, piyasada pek çok farklı yük hücresi modelleri mevcuttur. Piyasada 50-100 gramdan 1000-2000 tona kadar geniş kapasite aralığına sahip olan yük hücresi çeşitlerine rastlamak mümkündür. Endüstriyel tartım cihazları için kullanılmaktadır.

Diğerlerinin yanı sıra, vinç kantarları, kaldırma araçları, hassas teraziler, sayma terazileri gibi alanlarda da kullanımı oldukça yaygındır. Genelde bataryalı çalışma yapısına sahip ürünler olmaktadırlar. Bazıları dijital yapıda da olabilmektedirler. Yük hücresinin amacı hızlı şekilde tartım yapmaktır. Bu yüzden, loadcell çok tercih edilmektedir. Detayı bilgi için https://www.baykon.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER