LED Işıklarla Gelen İnternet LiFi WiFi'nin Yerine Geçebilir

LED Işıklarla Gelen İnternet LiFi WiFi'nin Yerine Geçebilir

Mobil cihaz kullanımının her geçen gün arttığını dünyamızda kullanıcıların cihazlarını internete bağlaması ya da cihazlarında bulunan veriyi bir başka cihazına aktarması için kullandığı Wireless teknolojisinin sonuna geliyor. Kullanıcılar artık LED ışıkla çok daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde LiFi sayesinde internete bağlanıp verilerini kolayca ve hızlı bir şekilde aktarabilecek.

Artık hemen hemen gittiğimiz her yerde bulunan Wireless yani WiFi teknolojisi AC standartlarıyla birlikte gigabit hızı görmüştü. Geliştirilen AD standartlarıyla birlikte Wireless teknolojisi çok daha hızlı bağlantılara izin vermiş olacak ancak son gelişmeler gösteriyor ki WiFi teknolojisi çöpe atılmak üzere.

WiFi ile hemen hemen aynı olan ancak radyo sinyalleri yerine LED ışıkları kullanan LiFi çok daha hızlı ve güvenli olmasıyla dikkat çekiyor. Kullanıcıların gün geçtikçe daha hızlı bir internet bağlantısına ya da veri transferine ihtiyaç duyduğu günümüzde WiFi’nin 5 GHz bandı da yeterli olmaya bilir.

Araştırmala göre LiFi hızı saniyede 224 gigabaytlara erişmiş durumda. WiFi bağlantı türüne göre 1000 kat daha fazla veri yoğunluğuna sahip olan LiFi sinyallerinde dağınık olan radyo sinyallerinin aksine küçük bir bölgede toplanan sinyaller bulunuyor.WiFi bağlantı noktasına göre en büyük dezavantajı duvarların arkasından geçememek ve sadece belli ufak alanlarda kullanılabilir olması olan LiFi bağlantı noktasının daha da geliştirilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2017, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER