Kurye İşine Kapsamlı Bakış

Kurye İşine Kapsamlı Bakış

Kurye İşine Kapsamlı Bakış

İnsanlar bazen kendi isteklerine göre bazen performanslarına göre farklı farklı işlerde çalışıyor ve her işin kendi içinde kuralları, görev tanımları var. Her işin kendi içinde zor ya da kolay olan yönleri var. Nitekim son derece kendine özgü olan işlerden bir tanesi de kurye işidir. Kapsamı son derece geniştir. Her ne kadar sadece erkekler için olan bir iş gibi düşünülse de günümüzde dünyanın her yerinde kadınların da yavaş yavaş yaptığı işler arasındadır. Dilerseniz adım adım bu işe ayrıntılı olarak bakalım.

Kurye denilince akla ilk gelen size gelen kredi kartı, banka kartı gibi ürünleri kurye firması adına dağıtan kişiler gelse de kapsamı sadece kartlara indirgememek gerekir. Bunun yanında muhtelif türden kargo şirketinde çalışan kişilere de kurye adı verilir. Bunun yanı sıra kimi yemek firmalarında çalışan insanlar da bu biçimde tanımlanmaktadır. Ama tüm bunların dışında bir de özellikle yaşlı insanların market tarzı işlerini yapan kişiler bu biçimde adlandırılır. Bu biçimi ile yapıldığında kişinin kendi adına yaptığı bir iştir. Diğerlerinde ise ücretli olarak bir işyerinde çalışılır. Tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışmak mümkündür. Burada nasıl çalışılacağı firmaların personel çalıştırma durumu ve mevcut gerçekliğine bağlı olduğu gibi kimi zaman kişilerin kendi çalışma tercihi ile de alakalı olan bir durumdur. Öğrenci gibi  boş zamanlarında bu işi yapanlar yarı zamanlı olarak böyle bir işi yapmaktadır. Kişi kendi adına çalıştığı zaman da belli bir zaman dilimi yoktur tamamen karşılıklı anlaşmalara bağlı olan bir durumdur.

Gelelim kurye olarak çalışanlarda maaşlar konusuna. Burada da standart bir rakam vermek mümkün değildir. Kişinin yetkinliğine, tam zamanlı ya da yarı zamanlı olarak çalışmasın, kurumun bu iş için belirlediği maaş politikasına göre farklılıklar gösterir.Böylesi bir personelde genelde ehliyet aranan ilk şartlar arasındadır. Dağıtım genellikle firmanın motosiklet gibi araçları ile yapılmaktadır. Bunun yanında benzer bir işi yapması son derece ciddi avantajıdır. Çalışacağı bölgeyi tanıması, işini eksiksiz yapması da aranan diğer olgulardır.

//dogankurye.com.tr/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
indir full apk