Kritik teknolojilerde atılım kaydetmeliyiz

Kritik teknolojilerde atılım kaydetmeliyiz
Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, kritik çekirdek teknolojilerin, ekonominin kaliteli gelişmesini ilerletmek ve ulusal güvenlik için büyük önem taşıdığını kaydederek, bu alanda inovasyon gücünün artırılması ve ülkenin gelişmesine bilimsel teminat sağlanması için çaba harcanması gerektiğini belirtti.

Xi Jinping bugün Beijing'de Çin Komünist Partisi Merkezî Maliye ve Ekonomi Komitesi ikinci toplantısına başkanlık etti. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Merkezî Askerî Komisyon Başkanı Xi Jinping, aynı zamanda Merkezî Maliye ve Ekonomi Komitesi'nin başkanlığını da yürütüyor.

Toplantıya ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu daimi üyelerinden Li Keqiang, Wang Huning ve Han Zheng de katıldı.

Çin Ulusal Gelişme ve Reform Komitesi, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi ve Enformasyon Bakanlığı, Çin Bilim Akademisi ve Çin Mühendislik Akademisi toplantıda rapor sundu.

Toplantıda, son yıllarda ülkenin bilim ve teknolojide önemli ilerlemeler kaydettiği belirtilerek, bilimsel inovasyon kapasitesinin büyük ölçüde artırıldığı, fakat kritik çekirdek teknolojilerde dünyanın ileri seviyesinin Makrobet halen gerisinde kalındığı işaret edildi.

Ülkenin kalkınması için inovasyon kapasitesini artırmanın ve temel araştırmalara ağırlık vermenin önemine dikkat çekilen toplantıda, özgün nitelikte bir atılım gerçekleştirilmesinin öncelikli bir görev olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2018, 14:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER