Kordiseps  

Kordiseps  

Kordiseps diğer adıyla ölüm ısırığı, 400’den fazla türü bulunan şifalı bir mantar türüdür. Özü, yıllardır yorgunluk ve solunum problemleri gibi birçok sorun için kullanılan bu mantarın diğer faydalarını ve neler için kullanıldığına gelin göz atalım:

Kalp Sağlığını Korumaya Yardımcıdır

Kordiseps ektresi, kalp krizi ve felç gibi hayati sorunlara yol açan problemlerden korunmaya yardımcı olur. Kalp yetmezliğinden sakınmak için kordisepsin toz olarak kullanılması daha uygundur. Solunumu düzenlemesiyle de bilinen kordiseps, solunum sistemi açısından vücuda önemli faydaları vardır. Akciğerlerin oksijeni tutma miktarını arttırdığından bronşit, astım gibi solunum hastalığı olan kişilerde oldukça faydalı olacaktır.

Enerjiyi Arttırmada Etkilidir

Kordisepsin en bilinen özelliklerinden biri enerjiyi arttırmadaki etkisidir. Vücuda oksijen alımıyla birlikte enerjinin artmasını sağlar. Ayrıca kolestrol seviyesini düzenler ve toplam kolestrolün düşürülmesinde etkili bir rol oynar.

Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

Bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlayan kordiseps, vücudu birçok hastalığa karşı korur. Cinsel fonksiyon bozukluklarını gidermede yardımcı olur. Cinsel enerji yönünden sıkıntı çeken veya libido yönünden sorunlar yaşayan erkeklerin diyetlerine kordiseps eklenmesi yararlı olabilir.

Vücudu Arındırır

Vücudun kirli kanın süzgeci olan böbrekler gibi vücudun birçok “eleme yolları” bulunmaktadır. Kordiseps özünün vücudun temizlenmesine yardımcı olduğu yönünde bilimsel çalışmalar mevcuttur. Kan şekerini düşürücü etkisinden dolayı, özellikle kan şekeri düşüren ilaçlar kullanan diyabet hastaları için tehlikeli durumlara sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmesi gerekmektedir.

Kanseri Önlemede Etkilidir

Savaşması ve kazanması zor hastalıklardan biri olan kanserin yayılması içeriğinde kordiseps bulunan biyokimyasal bileşikler sayesinde yavaşlatılabilir. Bunun yanında yaşlanma belirtilerini hafifletir. Cildi genç tutmak için kuvvetli bileşikler barındıran kordiseps, yalnızca ölü hücreleri imha etmekle kalmaz, yaşlılık lekeleri ve kırışıklıkların da etkilerini azaltır. Cilt görünümünü iyileştirmede faydalı olur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER