Kemoterapide Saç Neden Dökülür?

Kemoterapide Saç Neden Dökülür?

Kemoterapide Saç Neden Dökülür?

Her yerde görmüşsünüzdür, özellikle filmlerde dizilerdeki asıl kahramanımız kanser olur ve hemen saçları dökülmeye başlar. Kadınsa başını bir bandana veya eşarpla kapatır erkekse şapka takar veya imaj yaparak kafasını dazlak kestirir. Artık 5 yaşında bir çocuğun bile bildiği bir şeydir bu. Kanser olduysan saçın dökülür. Peki, haydi kanser olduk bir şekilde tedaviye başladık atlatırız inşallah ama saçlarımız neden dökülüyor? Bunu anlamak için önce Kemoterapinin ne olduğunu bilmek lazım.

Kemoterapi Tedavisi

Kemoterapi bir tedavi yöntemidir ve vücutta oluşmuş kanser hücrelerini öldürmeyi amaçlamaktadır. Her ilaç gibi Kemoterapi tedavisi için verilen ilaçların da yan etkisi vardır. Kemoterapi ilaçlarının yan etkisi de ne yazık ki saç dökülmesidir. Peki, kemoterapide saçlar ne zaman dökülür?

Tedavi Süreci

Kanser hastaları belki de ölecek miyim sorusundan bile daha önce bu soruyu sorarlar doktorlarına, Her hastanın saçı hemen dökülür veya her hastanın sadece saçı dökülür kanıları yanlıştır. Bazen hastanın sadece saçı değil kaş, kirpik veya vücuttaki diğer kılları da dökülebilir. Saç dökülme zamanları ise hastaya göre farklılık gösterir.

Bazı hastaların saçı hiç dökülmez, bazılarında saç fark edilmeyecek derecede az dökülür, bazılarında 2-3 hafta sonra dökülmeye başlar bazı hastaların ise ilacı aldıktan 2-3 gün içinde saçları dökülmeye başlar.

Yine de saçım dökülmesi ya da az dökülsün istiyorsanız bazı önlemler alabilirsiniz.

  1. Saçınızı kısa kestirin böylelikle saçınızın döküldüğü pek ark edilmez.
  2. Kuaföre daha az gidin, perma ve saç kurutma makinesi kullanmamayı tercih edin.
  3. Saçınızı çok fazla tarayıp fırçalamayın, bu tahriş etme oranını azaltır.
  4. Saç dökülmesini önlediğini düşündüğünüz şampuanlar kullanın ve saçınızı yumuşak havlu ile kurulayın.

Bunlar kesin çözüm değil tabii ama yine de hem sizin içinizi rahatlatacaktır hem de saçınızın daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Saçım Yeniden Çıkacak Mı?

Kemoterapide saçlar ne zaman dökülür sorusu kadar önemli bir diğer problem de saçlarım yeniden çıkacak mı sorusudur. Kemoterapi tedavisi bittikten sonra elbette saçlar yeniden çıkacaktır. New Hair diye adlandırılan yeni saçlarınız önce tüylenme şeklinde olacak daha sonra gürleşecek ve artacaktır. Bu süreç başlarda yani bir iki hafta içinde tüylenme şeklide başlayacak 6 aya kadar eski saçlarınıza kavuşacaksınız.

https://www.newhair.com.tr/hizmetlerimiz/kemoterapide-sac-dokulmesi

https://www.newhair.com.tr/

https://www.newhair.com.tr/kemoterapide-sac-dokulmesi/

Güncelleme Tarihi: 23 Şubat 2020, 18:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER