KAHVERENGİ YUMURTACI TAVUK LOHMAN BROWN

KAHVERENGİ YUMURTACI TAVUK LOHMAN BROWN

KAHVERENGİ YUMURTACI TAVUK LOHMAN BROWN

KAHVERENGİ YUMURTACI TAVUK LOHMAN BROWN

Lohman Brown tavukları genel özellikleri bakımından oldukça uyumlu ve bir o kadar da dost canlısı bir yapıya sahiptirler. Kahverengi yumurtacı Lohman Brown tavuğu verim açısından genel olarak dünyada ve ülkemizde en çok rağbet gören yumurta tavuklarından birisidir. Lohman Brown yumurta tavuklarının ırkı Alman kökenine dayanmaktadır. Genel olarak ise salma tavukçuluk ve ticari tavukçulukta tercih edilmektedir. Fazla rağbet görmesinin en büyük ana etkeni de yumurta açısından fazlasıyla verimli olmasıdır. Bir diğer artı yönü ise düşük yem tüketmeleridir. Bu etken tavukların yaşlarına ve çevresel faktörlerine göre değişkenlik gösteriyor olsa da günlük olarak ortalama 100 ile 120 gram arasında yem tüketim ihtiyaçları baş göstermektedir. 120 gram günlük yem tüketiş özelliği diğer ırklara göre oldukça düşüktür. Bu da üreticilerin tercihlerini ister istemez Lohman Brown tavuklarına doğru çekmektedir. Bu ırkın ağırlıkları ortalama olarak 2100 ile 2300 gram arasında değişiklik gösterebilmektedir. Lohman Brown tavuklarının gövdelerinin çoğunluğu genel olarak kahverengi renktedir. Boyun, kuyruk ve kanat uçlarında ise beyaz renkler bulunmaktadır. Yumurta rengi ise açık ve koyu kahverengi gibi renklerde olabilmektedir. Yumurta boyutları orta ve iri boyutlarda olabilmektedir. Yumurtlama süreçleri 18 haftalıktan itibaren başlamakla beraber her gün yumurta verme potansiyeline sahiptirler. Fakat bu sayı salma tavukçulukta değişiklik göstermektedir. Birkaç hafta gecikme olabileceğinden dolayı 19 ile 20 hafta gibi bir süreden sonra ilk yumurtalarını yani kılavuz yumurtalarını vermektedirler. Maksimum yetiştirme kapasite şartlarında yılda ortalama 320 yumurta verebilmektedirler. Yumurta ağırlıkları ise ortalama olarak 65 ile 70 gram arasında değişiklik göstermektedir. Lohman Brown tavukları çok nadir de olsa gurk olabilirler. Hibrit ırk olmalarından dolayı Lohman Brown tavuk horozu oldukça zor bulunabilmektedir. Yaklaşık olarak 10 yıl gibi bir yaşam süresine sahiptirler. Fakat bilindiği üzere ki yaş arttıkça yumurta veriminde de düşüşler yaşanması beklenmektedir. Ayrıca Lohman Brown tavuklarınızın yumurtlama dönemleri bitmesinin ardından onların etin de

faydalanabilirsiniz.

Lohman Brown Tavuklarının Artı Yönleri

 • Optimum şartlarda yaşamını sürdüren Lohman tavuğu yüksek yumurta verimi açısından en ideal tavuk türü arasında gösterilir.
 • Yumurtaya giriş sürecinin kısa olması
 • Yumurta üretiminde oldukça uysal olması
 • Yumurtaların rengi köy yumurtası renklerine oldukça yakındır. Bu da üreticiler için ayrı bir olumlu yöndür.
 • Gün içerisinde az yem ihtiyaçlarının olması da apayrı bir olumlu özelliğidir.
 • Çevresi ile genel olarak uyumlu ve son derece yumuşak bir yapıya sahiptirler.
 • Yıllık olarak 310 ile 320 adet gibi yüksek sayılarda yumurta verimi sağlayabilir.

Lohman Brown Tavuklarının Eksi Yönleri

 • Bu ırklar soğuk havaları pek sevmezler.
 • Soğuğa karşı dirençsiz olmalarından dolayı da hastalıklara karşı dayanıksız olabilirler.
 • Psikolojik olarak iniş çıkışlara fazla yatkındırlar. O yüzden onları strese sokmamaya çok dikkat etmelisiniz.
 • İki ve üç yaşından sonra yumurta verimleri az da olsa düşüş gösterebilmektedir.

Lohman Brown Tavuklarını Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler

Eğer Lohman Brown tavuk ırkında karar kıldıysanız öncelikle dikkat etmeniz birkaç etken bulunmaktadır. Tavuk satışı yapan firma ve kişilerden mutlaka aşı kartlarını istemeyi unutmayın. Bunlardan en önemlisi ise satın alacağınız şahsın ya da kurumun tavuklara aşı ve besleme programını eksiksiz bir şekilde tamamlamış olması gereklidir. Besleme ile aşı programı düzenli ve eksiksiz bir şekilde yerine getirildiyse bu tavuklarından alabileceğiniz yumurta verimi optimum düzeyde olacaktır. Ayrıca sağlıklı olmaları ve kolay kolay hastalıklara yakalanmamaları için de bu programların son derece özenle yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde tavuklarınızın kolay bir şekilde hastalıklara yakalanabilir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER