iPhone İçin Geliştirilecek Çip İle Batarya Süreleri Uzayacak

iPhone İçin Geliştirilecek Çip İle Batarya Süreleri Uzayacak

Apple'ın yüksek kalite iPhone modellerinin belki de en çok can sıkan sorunu bataryaların beklenen performans ve kullanım süresi alanında olmaması olarak değerlendirilebilir. Firmanın bu durumu tersine çevirebilmek için kendi güç yönetimi çiplerini geliştirmeye başlayacağı söylentileri hızla yayılmaya başladı. Böylece yakın gelecekte üretilecek iPhone modellerinin uzun batarya kullanım süresi ile kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Firmaya yakın kaynaklara göre geliştirilmesi beklenen çip, şimdiye kadar en gelişmiş güç yönetim çipi olacak. Bu çiplerle birlikte güç tüketiminin maksimum seviyede gözlemlenip kontrol edilebileceği belirtilirken daha düşük güç tüketimi ile en iyi performansın Gorabet alınabilmesi hedefleniyor.

Tayvan merkezli TSMC tarafından geliştirilecek yeni Apple güç yönetimi çiplerinin 2019 yılında hazır hale geleceği belirtilirken, iPhone için kullanılan şarj işleviyle birlikte enerji tüketimi kontrollerini sağlayacak olan bu güç yönetimi çiplerinin yarısının 2018 yılında geliştirilip, bir sonraki iPhone modelinde kullanılabilmesi de olası olarak değerlendiriliyor.

Bilindiği üzere Apple ürünleri için puanda kullanılan güç yönetim çipleri İngiliz bir şirket olan Dialog Semiconductor idi. Bu gelişme ile birlikte büyük bir darbe alacak olan bu firmanın gelirlerinin yaklaşık %25'inin Apple'ın bataryaları için geliştirilen çipler olduğu biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2017, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER