İnternet Öncüsü ve Aktivist John Perry Barlow 70 Yaşında Öldü

İnternet Öncüsü ve Aktivist John Perry Barlow 70 Yaşında Öldü
Öncü internet aktivitistlerinden, basın özgürlüğü avukatı ve Grateful Dead’in söz yazarı John Perry Barlow 70 yaşında hayata gözlerini yumdu.

 John Perry Barlow Ne Yapmıştı?


Guardian gazetesinin ‘Open 20’ listesine de giren ve 2012 yılında internet özgürlüğü için önemli çalışmalar yaparak EFF’ye liderlik eden John Perry Barlow, online ortamda serbestliği savunuyordu. John Perry Barlow’un ölüm haberi kuruluşu tarafından verilirken, uykusunda hayatını kaybettiği dile getirildi.EFF tarafından yapılan açıklamada ‘Barlow’u ve onun bilgeliğini özleyeceğiz, her Betmarino zaman EFF’nin bir parçası olarak kalmaya devam edecek’ sözlerine yer verildi. Dernek adına konuşan Cindy Cohn, ‘Barlow her zaman interneti özgürlük için bir alan olarak gördü ve insanların özgürce birbiriyle iletişim kurabilmesini istedi’ şeklinde sözlerini sürdürdü.

Barlow, yaşadığı dönemde sık sık internet ve dijital dünya üzerine yazılar kaleme alırken, en bilinen çalışması ise 1996 yılında yayınladığı ‘Siber Evrenin Bağımsızlık Bildirgesi’ olmuştu.

İnternet üzerine çalışmalarının yanı sıra John Perry Barlow aynı zamanda 2012 yılında Basın Özgürlüğü Derneği’ni de kuranlar arasında yer almıştı ve internet gazeteciliğine destek veriyordu.

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2018, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER