İnternet hız testi nedir? Hız testi niçin önemlidir ve nasıl yapılır?

İnternet hız testi, adından da anlaşılabileceği üzere; internete bağlandığınız ağın hızını belirlemektir.

İnternet hız testi nedir? Hız testi niçin önemlidir ve nasıl yapılır?

Pek çok kişi tarafından internet hız testi yapılmasının önemi çok fazla bilinmese de; internet hızının sağlıklı bir şekilde ölçülmesi, satın alınan hizmetin kalitesini ölçmek anlamına da gelmektedir.

İnternet hızı ölçmek için çok sayıda internet sitesi kurulmuştur. İnternet hız sorgulama işleminin en yaygın yapıldığı yöntem bu siteleri kullanmaktır.

Peki, bu hız testi ne anlama gelmektedir? Ne sıklıkla tekrarlanmalıdır ve önemi nedir? Bugün sizlere internet hız testi ile ilgili bilgi vermek istiyoruz. Dilerseniz, başlayalım.

İnternet bağlantı türleri nelerdir?

İnternet hız testine giriş yapmadan önce evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız internetin bağlantı yöntemlerini açıklamanın faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kullandığınız internetin hızı, tamamen bağlantı türü ile ilgilidir. Bu noktada; internetinizin yavaşlığından şikayetçi iseniz öncelikle kullandığınız internetin bağlantı türünü kontrol etmenizde fayda vardır. Zira, bazı durumlarda internetinin yavaşlığından şikayet eden kişilerin bu yavaşlığın sebebinin internet bağlantı çeşidi olduğunu bilmedikleri görülebilmektedir.

  • Dial-up (Çevirmeli Ağ Bağlantısı) : İnternetin ilk çıktığı dönemlerdeki en yaygın internet bağlantısı türü olan dial-up internetin erişim kaynağı telefon hatlarıdır. Pek çoğumuzun ilk internet bağlantısı olan bu bağlantı türü, tahmin edilebileceği üzere; en yavaş internet bağlantısı türüdür. İnternet bağlantısı gerçekleştirilirken bir telefon araması gerçekleştirilir. Dial-up internet bağlantısı esnasında telefon hattı kullanılamamaktadır.

  • DSL (Dijital Abone Hattı) : Çevirmeli ağ bağlantısına benzer bir teknik yöntemle internete bağlanma imkanı sağlayan DSL bağlantı türünün dial-up’tan en büyük farkı, internet bağlantısı esnasında telefon hattının kullanılabiliyor olmasıdır. Günümüzün en yaygın kullanılan internet bağlantı türü olan DLS bağlantısı ile 1.5 Mbps’den 20 Mbps hıza kadar ulaşılabilmektedir. Bu hız, çevirmeli ağ bağlantısına göre oldukça yüksek bir hızdır.

  • Kablolu internet bağlantısı: Bu bağlantı türünde, internet erişimi telefon hattından değil; televizyon hattından gelir. Bu tip bağlantı türü hızlı olmasının yanı sıra internet bağlantısının telefon hattı ile hiç bir ilgisi olmamasını sağladığı için telefon ile interneti aynı anda kullanamama sorununun da çözümünü sağlar.

  • Fiber internet bağlantısı: Son yılların en popüler internet bağlantı yöntemlerinden biridir. Fiber internet bağlantısında internet, hızlı veri transferini sağlayan özel bir kablo çeşidi olan fiber kablo ile iletilmektedir. Bu şekilde yapılan bağlantı ile internet hızı 100 Mbps’ye kadar ulaşabilir.

  • Wifi (Kablosuz Bağlantı) : Bu bağlantı tipinde internet erişimi, kablosuz ağ teknolojisi ile donanmış cihazların yaydığı radyo dalgaları üzerinden yapılmaktadır. Temel mantığı, kablolu internet erişimine sahip cihazların aynı interneti radyo dalgaları ile cihazlara dağıtması üzerine kuruludur. Bu şekilde yapılan internet bağlantısında internet hızı kablolu bağlantıya bağlı olacaktır. Zira, kablosuz internet dağıtıcısı kendisine ulaşan interneti sadece dağıtmaktadır.

İnternet hız testi nedir?

Hepimizin kullandığı internet çeşitleri şimdilik yukarıda saydıklarımız ile sınırlıdır. Ancak, bazı durumlarda kullandığımız internet ile ilgili hız problemleri yaşayabiliriz.

Bu hız problemlerinin en yaygın görüldüğü durum, internet üzerinde yaptığımız işlemleri ciddi ölçüde etkileyebilmektedir. Nitekim, internet çağında yaşadığımız bugünlerde her türlü iş ve işlemi internet üzerinden yaptığımız da göz önünde bulundurulduğunda; erişim sağladığımız internetin hızlı olması bazı durumlarda hayati önem arz etmektedir.

Bu nedenle, belli aralıklarla ve özellikle problem yaşadığımız durumlarda internet hız testi yapmamız kullandığımız internetin olması gerektiği hız aralığında olduğunu kontrol etmemiz faydalı bir işlemdir.

İnternet hız testi, internetin hızını ölçen internet siteleri üzerinden yapılan internet hızı ölçme işlemidir.

İnternet neden yavaşlar?

Genel olarak internet hızını yavaşlatan faktörler şunlardır:

  • İnternet bağlantı türü: Yavaş internet sunan bir yöntemle internet kullanmanız, elbette ki internete erişimde bazı sıkıntıların doğmasına sebep olacaktır. Bu yüzden, internet ihtiyacının ne ölçüde olduğunu doğru bir şekilde tespit ederek en optimum internet hızı yöntemiyle bağlantı kurmak önemlidir.

  • Yoğun Kullanım Zamanları : İnternetin ciddi sayıda kullanıcı tarafından kullanıldığı günün yoğun zamanlarında internet yavaşlamaları görülebilir.

  • Girilen sitede yaşanan yoğunluk : Ziyaret etmek istenen internet sitesine sitenin sunucularının kaldıramayacağı yoğunlukta bir giriş sayısı yaşandığı durumlarda sitenin hızında gözle görülür bir yavaşlama olması normal bir durumdur. Hatta bazı durumlarda yüksek sayıda kullanıcının girdiği sitelerin çöktüğü görülmüştür.

  • İnternete bağlanan cihazın yavaş olması: İnternet servis sağlayıcısı tarafından çok hızlı bir internet tarifesine sahip bir paket almış olsanız dahi, bazı durumlarda internete bağlanan cihazın yavaş olmasından kaynaklı sorunlar yaşanabilmektedir.

İnternet hız testi neden önemlidir?

İnternet hızı, yukarıda sayılan etmenlerden dolayı yavaşlayabilir. Dolayısıyla, bir hız problemi yaşandığında öncelikle sorunun kaynağını tespit etmek gerekmektedir.

Bazı durumlarda, internetin yavaşlamasının sebebi internet bağlantısı ile ilgili olmayabilir. İnternet yavaşlığı ile karşı karşıya kalındığında akla ilk gelen sorun, bağlantıdan kaynaklı durumlardır. İşte internet hız testi yapmak bu tip durumlar için bir çözümdür.

Örneğin; internetinizin yavaşladığını gördünüz. Bu durumun sebebi, ziyaret etmek istediğiniz siteden kaynaklı olabilir. İlk olarak başka bir siteye girmeye çalışarak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Başka bir siteye girmeyi başaramadığınız takdirde, hız testi yapmayı deneyebilirsiniz. Çıkan sonuç, tarifenize uygun ise herhangi bir problem olmadığı anlamına gelmektedir. Ancak, yaptığınız testin sonucu, internet tarifenizin altında çıktıysa sorun yine de bağlantıdan kaynaklı olmayabilir. Zira, yukarıda belirttiğimiz gibi internetin çok kullanıldığı saatlerde meydana gelen kullanıcı sayısı fazlalığından kaynaklı bir durum da söz konusu olabilir.

Dolayısıyla, sorunun doğru tespiti için birkaç gün içinde günün farklı saatlerinde internet hız testi yaparak çıkan sonuçları karşılaştırabilirsiniz. Her seferinde bir yavaşlık söz konusu olduğunda sorunun kaynağının internet sunucusu olduğunu düşünebilirsiniz.

Tabi ki bu testleri aynı bağlantıya farklı cihazlar ile bağlanıp hız testi yaparak tekrar etmelisiniz. Bazı durumlarda yavaşlığın sebebi kullanılan cihazdan da kaynaklanabilmektedir.

İnternet hız testi, internet hızınızın yavaş olduğu durumlarda problemin kaynağını görmenize imkan sağlayacak en büyük yardımcınız olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER