İlk Süpersonik İHA geliyor

İlk Süpersonik İHA geliyor

Geçtiğimiz günlerde Baykar Teknoloji’den Selçuk Bayraktar, geliştirmeye başladıkları yeni Subsonik İnsansız Hava Aracı Bayraktar KIZILELMA’nın üretim hattına geçtiğine dair görselleri paylaştı. İlerleyen dönemdeyse Transonik ve Süpersonik modellerin gelebileceğini söyledi. Fakat TUSAŞ, yayınladığı “Sınırları Aşmak” kitabında ülkemiz için bir ilk olan Süpersonik İHA modeline yer verdi.

TUSAŞ tarafından üretilecek olan Süpersonik İHA, aslında Bayraktar KIZILELMA/ MIUS’a rakip olmayacak. 1 Mach hıza, 80cm kanat açıklığına ve 270cm uzunluğa sahip olan bu cihaz, ANKA ve AKSUNGUR gibi SİHA platformlarından atılabilecek.

Çalışma prensibine gelecek olursak, turbojet motorlu bu cihazın üretilecek üç prototipinin de ses üstü hızlara çıkabilmesi hedefleniyor. Elektronik harp destek, elektronik harp taarruz ve aldatıcı hedef gibi birçok ihtiyacı karşılamak için birden fazla değiştirilebilir faydalı yük entegre edilebilecek. Ayrıca, ANKA ve AKSUNGUR’dan fırlatılacak bu yeni İHA’nın ortak kullanılabilen Yer Kontrol İstasyonu üzerinden takip ve uçuş kontrolü yapılabilecek.

TUSAŞ havacılık için çalışmalarını genişletmeye devam ediyor. Hürkuş’un silahlı modelini geliştirdikten sonra ilk ihracatı da gerçekleştirildi. Fakat 2023 yılı oldukça yoğun geçecek. Zira Hürjet’in ilk uçuşunun yanı sıra MMU’da kullanılacak motor ilk kez ateşlenecek. Ayrıca T625 Gökbey’den edinilen kazanımlar sayesinde T129 ATAK’ın daha büyük versiyonu olan ATAK 2 hayata geçirilerek ilk uçuşu yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER