İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz

İhtiyaçları Dikkate Alıyoruz
DW Türkçe'de yer alan habere göre; ABD'nin müttefiklerinden İran yaptırımlarına destek beklediğini belirten Hook, bu konuda görüşmeleri sürdürdüklerini vurguladı.

"Türkiye İran yaptırımlarının uygulanmasına katılırsa, uğrayabileceği ekonomik zararlar konusunda ABD yardımcı olmaya hazır mı?" sorusu üzerine Hook, bazı ülkelerin temsilcilerinin İran yaptırımları konusundaki kaygılarını, özgün koşullarını görüşmek üzere ABD'yi ziyaret ettiklerini, temaslar gerçekleştirdiklerini söyledi: "Mahrem oldukları için bu müzakerelerin doğası hakkında yorum yapmıyorum. Ama İran ile ekonomik ilişkileri olan ülkeler var, konuşmak istiyorlar, biz de konuşuyoruz. Ulusal güvenlik hedeflerimizde, dünya genelinde müttefik ve partnerlerimizin ihtiyaçlarını dikkate alarak ilerleme sağlamaya çalışıyoruz."
''HEDEFİMİZ İRAN'DAN PETROL ALAMINI SIFIRLAMAK''

Şimdiden 100'den fazla yabancı şirketin İran'dan çıkma kararı almasından memnuniyet duyduklarını söyleyen Hook, İran'ın gelirlerini yüzde 80 oranında petrolden elde ettiğini, bu nedenle özellikle bu alana yoğunlaşacaklarını kaydetti.

"Hedefimiz İran'dan petrol alan ülkelerin bunu en kısa zamanda tamamıyla sıfırlamasını sağlamak" diyen ABD'nin İran özel temsilcisi, bunu yaparken petrol üreticisi ülkelerle de yakın temas içinde olduklarını, enerji pazarında istikrarın korunmasına da önem verdiklerini kaydetti.
Güncelleme Tarihi: 17 Ekim 2018, 19:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER