İçinde Google Servisleri Olmayan Android İşletim Sistemi Eelo

İçinde Google Servisleri Olmayan Android İşletim Sistemi Eelo

Google’ın mobil işletim sistemi Android her ne kadar açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olsa da Google’ın pek çok servisi Android işletim sistemiyle birlikte geliyordu. Google servisler ( Google Arama, Google Drive, Google Fotoğraflar, Gmail, Google Chrome ve Google Haritalar gibi pek çok Google servisi ) kullanıcıların hayatını kolaylaştırsa da çoğu kullanıcı Google’ın Android işletim sisteminde bu uygulamaları kullanmak istemiyor.

Google’ın pek çok servisiyle örülü olan Android işletim sisteminden bu uygulamalar kaldırılmak istendiğinde ise kaldırılamıyor. Google servislerinin olmadığı Android işletim sistemini kullanmak isteyen kullanıcıların sesi her geçen gün daha da artsa da Google servislerinden yoksun Android işletim sistemi girişimleri her defasında başarısız olmuştu.

Mandrake Linux geliştiricisi olan Gaël Duval Google servislerinden yoksun olan Android işletim sistemini hayata geçirip Eeolo adında yeni bir işletim sistemiyle dikkat çekiyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Gaël Duval, veri gizliliğinin hayal olmadığını ve eelo işletim sisteminin veri gizliliğine önem veren bir işletim sistemi olduğunu belirtiyor.

Eelo işletim sisteminin ilk önce mobil cihazlara geleceğini ve sonrasında bilgisayarlara geleceğini belirten Duval eelo işletim sisteminin 3 yıllık yol haritasının içinde eelo işletim sistemiyle çalışan bir akıllı telefonun da olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2017, 18:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER