Hyundai ’nin insansı robotuna merhaba deyin

Hyundai, Teknosayfa yatırımlarına devam ediyor.

Hyundai ’nin insansı robotuna merhaba deyin

Hyundai, Teknosayfa yatırımlarına devam ediyor. Geçtiğimiz ay Boston Dynamics'i bünyesine katan Hyundai, bu kez de yapay zekaya sahip insansı bir robot üretti. Hassas dil ve yüz tanıma özellikleri olan DAL-e ismi verilen robot, hareket kabiliyetini zekasıyla birleştirerek oldukça önemli görevlerde kullanılacak. DAL-e, insanlarla bağımsız olarak tek başına iletişim kurabiliyor.

İsmi, “Drive you, Assist you, Link with you-experience -Sizi yönlendirir, size yardımcı olur, sizinle bağlantı kurar-deneyim” kelimelerinin baş harfleri kullanılarak oluşturulan DAL-e, geleneksel robotlardan farklı olarak kişisel bir şekilde iletişim kurabiliyor. DAL-e, sürekli olarak güncellenerek zaman içerisinde geliştirlmeye de devam edecek. Görsel açından da etkileyici bir çekiciliğe sahip olan robot, insansı gövdesiyle de dikkat topluyor. DAL-e, 1.16 mt boy ve 80 kg ağırlığıyla diğer robotlara göre daha
hafif ve daha kompakt bir yapıda. Hareketlilik açısından çok yönlü dört tekerleğini de kullanabilen robot, konulduğu yerde serbestçe hareket edebiliyor. Ayrıca, geniş bir ekrana kablosuz olarak bağlanarak araçları ve Teknosayfaleri rahatlıkla anlatabiliyor.

Android alt yapısı kullanan DAL-e ’nin pilot operasyonuna Seul ’deki bir yetkili satıcısında başlayan Hyundai, daha sonra diğer showroomlarda da bu robottan faydalanacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER