Hurdalar Genel Olarak Nerede Toplanır

Hurdalar Genel Olarak Nerede Toplanır

Hurdalar Genel Olarak Nerede Toplanır

Genel olarak hurda metaller oldukça değerli materyallerdir bu durum genel manada bu değerli materyallerin toplanmasını ve satılmasını popüler bir iş dalı haline getirmektedir. Bu durum genel olarak dünyanın her yerinde mevcuttur Türkiye'de bu durum için istisna değildir. Türkiye'nin her şehrin de hurda toplayanlar ve toplanan bu hurdaların geri dönüşüm işletmelerine gönderen birileri bulunur.

 Hurdalar Genel Olarak Nerede Toplanır

 Hurda metaller her şehir için ayrı ayrı toplama yerlerine sahiplerdir lakin bu durum hurda işletmelerinin genel yerleşim yeri olamadığı anlamına gelmez. Genel olarak hurda alan yerler yani işletmeleri gerekli birkaç özelliğin birleştiği yerlere kurulur. Bunlar özellikler genel olarak şunlardır.

 Büyük iş makinelerinin çalışabileceği girip çıkabileceği kadar geniş ve seyrek trafiğe sahip yerler, iş makineleri çalışırken oluşan ses ve gürültü kirliliğinden insanların rahatsız olmaması için yerleşim yerlerine uzak ve oldukça büyük alanlara kurulur.

 Bu üç özelliği bir arada barındıran yerler genel olarak hurda alan yerler yani işletmelerinin kurulma noktalarıdır. Bu üç özellik genel olarak şehir dışına yakın ücra köşelerde bir araya gelmektedir. Hurda işletmeleri genel olarak şehir dışlarına yakın yerlere veya organize sanayi bölgelerinin yanına kurulmaktadır.

 Organize sanayi bölgesinin yanına kurulmasının sebebi ise genel olarak sanayi atığı olan hurda metallerin kolay bir şekilde toplanabilmesidir. Bu metallerin miktarı oldukça büyüktür ve genel olarak oldukça değerlilerdir. Toplanması büyük önem arz eden bu metaller için neredeyse her organize sanayi bölgesi yanında bir hurdacı görmek mümkündür.

 Hurda Metallerin Geri Dönüşüme Katkısı

 Genel olarak bu durum oldukça büyük önem teşkil etmektedir. Çünkü bu durum metal geri dönüşümünün bel kemiği olarak gösterilebilir. Yenilenebilir ve geri dönüştürülebilir metallerin oldukça büyük bir endüstriyel önemi vardır.

 Metallerin geri dönüştürülebilmesi sıfır bir metal ürün üretmeye nazaran kat ve kat daha ucuz kat ve kat daha kolaydır. Bu durum ele alındığında eski bir araba yeni bir rögar kapağına dönüştürülebilir. Bu durum genel olarak dünyayı bir metal çöplüğü olmaktan kurtarırken çok daha ucuz maliyetle çok daha kaliteli malzemelere sahip olmamızı sağlar ve bu durum genel olarak hurdacı eseridir.

 Genel olarak bu durum tam anlamıyla dünya devletlerinin devlet politikası haline gelebilecek kadar önemlidir. Hurda metallerin toplanması ve yeniden işlenmesi için devletler tarafından oldukça büyük terfikler ve kredi destekleri sağlamaktadır. Genel olarak çöp ve metal dönüştürme konusunda başarılı olan ülkeler ekonomilerine büyük bir miktar geri dönüştürülebilir para koymaktadır.

 Bunun yanı sıra oldukça önemli olan çöp ve hurda metal dönüştürme olayına en fazla önem veren ülkeler genel olarak İskandinav ülkeleri olan İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya'dır. Bu ülkeler içinde ise en iyi konumda olan ülke ise İsveç'tir.

 Hurda Dönüşüm Maliyetleri

 Genel olarak büyük bir maliyete sahip değillerdir bu durumun genel sebebi ise hurda metallerin yeniden işlenen kadar herhangi bir işlevi olmamasıdır. Tam anlamıyla geri dönüştürülene kadar hurda metaller genel fiyat bazında ucuz bir fiyata toplanır.

 Tam anlamıyla göz önünde bulunan bu durum kolay geri dönüşüm tekniklerinin geliştirilmesi sayesinde oldukça ucuzlamıştır. Genel olarak hurda işletmeleri hurdaları hurda toplayıcıları olarak bilinen insanlardan alırlar ve bu hurda toplayıcıları hurdaların kilolarını oldukça az bir fiyattan satmaktadır. Hurda işletimlerinde genel olarak az bir maliyetle elde ettikleri hurda metali az bir kâr payıyla satmaktadırlar.

 Genel manada ucuza mal olan hurda metaller geri dönüşüm tesislerinde de yıllar geçtikçe daha ekonomik hale gelen geri dönüşüm teknikleriyle işlenmektedir. Neredeyse her işlemi ucuza mal ola hurda metal işleme işlemi sonunda ortaya çıkan ürün ise kullanışlı işlevsel ve pahalı bir üründür.

 Genel olarak ağır sanayide en çok kullanılan metal karışımı olan çelik oldukça fazla kez geri dönüştürülebilmektedir. Diğer metaller ise demir alüminyum bakır ve çinko oldukça fazla kez geri dönüştürülebilse de çelik kadar dayanıklı olmadığı için çelik kadar geri dönüştürülemez. Bu durum değerli madenler olan bakır, demir ve alüminyumun hurda alımı fiyatını düşürmektedir.

 Genel manada hurda işleme ve toplama işlemi ucuza mal olan bir işlemdir bu durum genel manada ucuza mal olan ama sonucunda ortaya çıkan ürün ile oldukça değerli sonuçlar doğuran oldukça kreatif bir iştir.

 Türkiye'de Hurda Geri Dönüştürme

 Genel olarak ülkemiz sınırları içerisinde de oldukça yaygındır ve bu durum genel manada devlet kredileri ile teşvik edilmektedir. Hurda alımı fiyatları her geçen gün artmakta ve genel manada oldukça karlı bir iş gibi görülen hurda işletmeciliği ülkemiz sınırları içerisinde her geçen gün artmakta ve gelişmektedir ve bu durum genel manada dünyada da aynıdır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER