Hindistan'da Mavi Balina İçin Seferberlik Başlatıldı

Hindistan'da Mavi Balina İçin Seferberlik Başlatıldı

Hindistan’da Yüksek Mahkeme geçtiğimiz gün bir karar aldı ve önemli televizyon kanallarının Mavi Balina adlı ölümcül oyuna karşı bilgilendirici programlar yapmasını istedi. Mahkeme aynı zamanda programın özel televiyon kanallarında da yayınlanmasını istiyor.

Mavi Balina Tehlike Saçıyor


73 yaşındaki bir avukatın başlattığı imza kampanyası bunda etkili olurken, son zamanlarda ülkede Mavi Balina oyunu yüzünden 100’ün üzerinde intihar yaşandı. Gençlerin kendilerini bu oyuna kaptırıp hayatlarına kıyması endişe uyandırırken, hem halktan, hem de kamuoyundan yoğun tepki var.

‘İntihar oyunu’ olarak da bilinen Mavi Balina, ilk olarak Rusya’da ortaya çıkmıştı ve dah sonra Türkiye de dahil olmak üzere onlarca ülkeye yayılmıştı. İnternet üzerinden sanal şekilde oynanan oyunda, katılımcılardan her gün bir şeyler yapması isteniyor ve bu 50 gün boyunca devam ediyor. Kulağa masum gelse de, işler zamanla değişiyor. Çünkü başta oyunu yöneten kişi yolladığı müziğin dinlenmesi gibi basit isteklerde bulunuyor fakat kimisi tehlikeli hâl alıyor, örneğin bir yerini kesmesi veya eliyle iğneyi kavraması isteniyor. Üstelik katılımcılar tüm bunları da çektikleri fotoğraflarla kanıtlamak zorunda kalıyor. 50. günün sonunda ise final görevi geliyor ve o kişiden intihar etmesi isteniyor.

Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya kanalları aracılığıyla giderek yaygınlaşan Mavi Balina tüm dünyada korku uyandırırken, geçtiğimiz dönemlerde Türkiye’de de bu oyundan ötürü intihar eden çocuklar olmuştu.
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 16:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER