Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta Yatağı Çeşitleri

Hasta yatakları sayesinde hastane ortamında bulunmaktan sıkılan hastaların tedavilerine evde devam etmelerine olanak tanır. Bu sebeple farklı özelliklerde hasta yatakları imal ediliyor. Bu yatakların bir kısmı manuel olarak yani el yardımıyla pozisyon değiştirirken bir kısmı ise motorludur. Otomatik olarak istenilen pozisyona getirilir. Ayrıca hasta yatağı çeşitlerinden biri de lazımlıklı hasta yataklarıdır. Bu yataklar yatalak hastalar için çok önemlidir. Bir diğer hasta yatağı çeşidi ise havalı hasta yataklarıdır. Bu yatağın önemi büyüktür. Son derece sağlıklı bir ürün olan bu yatak hastaların vücutlarında meydana gelen yara ve kızarıkların önüne geçiyor. Vücutlarının rahat bir şekilde nefes almasını sağlar.

Kimlere Hasta Yatağı Tedarik Edilir

Hastalıkların zorlu geçmesinin yanında bir de maddi olarak insanları yıpratmaktadır. Böyle durumlarda hastalar belli şartlar ölçüsünde devletten maddi yardım alabilir. Özellikle yatağa mahkûm hastalar yatak alma noktasında aldıkları raporlar boyutunda devletten belli bir oranda ya para alırlar ya da eve hasta yatağı gönderilir. Bunun için öncelikle hastanın yattığı hastaneden yaşadığı hastalıklar ile ilgili heyet raporunun alınması gerekir. Ardından alınan rapor önce sağlık müdürlüğüne oradan da Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir. Buradan çıkan onay kararının ardından hastaya hasta karyolası verilir. Böylece hem hasta hem de hasta bakıcının işi kolaylaşacaktır. Hasta yataklarına gerektiği zamanlarda istenilen pozisyonlar verilebilir.

İyi Bir Hasta Yatağı Nasıl Olmalıdır

Hasta yatakları hastanın en rahat edebileceği pozisyonlar düşünülerek tasarlanmıştır. Ayrıca hasta yatakları son derece emniyetli ve hasta için gerekli tüm parçaları içerisinde barındıracak nitelikte üretilmiştir. İyi bir hasta yatağı hastanın vücuduna göre şekil almalı ve kullanılan kumaşların kaliteli ne hava alabilen nitelikte yapılması gerekir. Çünkü sürekli yatakta kalan hastaların vücutlarının nefes alması gerekir. Kullanılan kumaşların anti bakteriyel ve kolay çıkarılarak sık aralıklarla yıkanması gerekir. Yine yatağa bağlı serum aparatı ve klozeti gibi parçalarının yanında bulunması gerekir. Motorlu yataklar daha kullanışlı olduğu için bu yataklar tercih edilmelidir. Ayrıca iyi bir hasta yatağına istenilen zamanda istenilen pozisyon verilebilmelidir. Radikal Medikal firması pozisyon veren havalı yatak ithalatı da yapmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER