Gudak Cam Uygulaması İle Çekilen Fotoğraf Üç Gün Sonra Görünüyor

Gudak Cam Uygulaması İle Çekilen Fotoğraf Üç Gün Sonra Görünüyor

1990'lı yıllarda erişkin, genç ve çocuk olanlar eski tip fotoğraf makineleri ile resim çekip o resimleri birkaç gün sonra görebilmenin heyecanının nasıl birşey olduğunu çok iyi bilir. Dijital fotoğraf makineleri ve akıllı telefonların piyasaya çıkmadan önce eski tip fotoğraf makineleri ile çekilen fotoğraflar ancak birkaç gün sonra alınabiliyordu.

Eski tip fotoğraf makinelerinde yer alan sistemi yeni bir iPhone uygulaması kullanıcılara sundu. Şimdilik başta Japonya ve Güney Kore olmak üzere uzak doğu ülkelerinde oldukça popüler hale gelen uygulama, nostaljiyi yeniden hayata verdi.

"Gudak Cam" isimli uygulama ile çekilen fotoğraflar anlık olarak kullanıcısına gösterilmiyor. Dijital çağdan önceki sisteme benzer bir şekilde birkaç gün sonra kullanıcıların görebildiği fotoğraflar için bir süre beklemek gerekiyor. Popüler olduğu Güney Kore'de özellikle genç yaştaki bayanların oldukça fazla rağbet gösterdiği uygulamanın Kore dilindeki adı ise Gudagdali olarak biliniyor ve anlamı da zamanı geçmiş, eskimiş olarak biliniyor. Gudak Cam uygulaması ile bir seferde yalnız 24 adet fotoğraf çekilebiliyor. Burada çekilen fotoğraflar ise tam 3 gün sonra görülebiliyor.

Gudak Cam uygulamasının ara yüzü ise Kodak marka kullan at fotoğraf makinelerine oldukça benzemekte. Geliştiricisi olan Screw Bar şirketi ise uygulama ile kullanıcıları herşeyin yavaş işlediği geçmişe götürmek istediklerini belirtti.

Yaklaşık olarak 2 ay önce App Store içinde yayınlanan Gudak Cam uygulaması şimdiye kadar 1 milyon 300 bin kadar indirilmeyi başarmış. Ayrıca popüler sosyal medya sitesi Instagram üzerinde de #gudakcam etiketi ile 300 bine yakın fotoğrafın paylaşıldığı gözlenmekte.

Güncelleme Tarihi: 11 Aralık 2017, 20:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER