GÖRSEL TASARIMDA GÜZEL BİR NEFES!

GÖRSEL TASARIM DA GÜZEL BİR NEFES!

GÖRSEL TASARIMDA GÜZEL BİR NEFES!

Başarılı tasarımcı Atakan Yakıcı son dönemde yaptığı projelerle ve çalışmalarla adından sık sık söz ettiriyor. Özverili ve profesyonel çalışmaların sırlarını ondan almak istedik.

Birçok tasarım çalışmalarında imzası olan Atakan Yakıcı, Tekno Sayfa’ya konuştu

Tasarıma olan ilginiz nasıl başladı?

Küçüklüğümden bu yana görselliğe önem veren bir insandım. Gazete sayfalarındaki tasarımları, fotoğrafları ellerim kapkara olana kadar incelerdim. Önem vermenin yanı sıra yön vermeyi düşündükten sonra ilgim çoğaldı ve kendimi sektörün içinde buldum. Görsel öğelere bakış açımın farklı olduğunu düşündüm. Lise bölümümü gazetecilik alanında tamamladım. Ardından Akdeniz Üniversitesi Medya ve iletişim alanında eğitimimi tamamladım. Hürses Gazetesi, Jest Dergi, Marca Event  olmak üzere kurumsal şirketlerde çalıştım. Şuanda da Arma Ajans’ta görsel yönetmen olarak çalışmaktayım.

Tasarım yaparken nelere dikkat ediyorsunuz?

Tasarımın amacının yerine oturmasını hedefliyorum. Tasarımın tanımında da olduğu gibi görselde çoğu şeyi anlatmaya çalışıyorum. Tasarımımın ilgi odağı haline gelmesini ve merak uyandırmasına dikkat ediyorum.

Tasarım yaparken mutlaka bunu yaparım dediğiniz şeyler var mı?

Evet var. Mutlaka tasarım yaparken akşam saatlerini seçiyorum. O saatlerde daha rahat ve huzurlu olduğuma inanıyorum. Tasarımı yapmaya, tasarım süreçlerimi tamamladıktan sonra başlıyorum. En olmazsa olmazım arkada çalan bir müzik ve biraz da kahve.

Sosyal mecralarda old - new konseptli çalışmalarınız mevcut, bu çalışmaların sizin için önemli bir yeri mi var?

 Dünya genelinde eski ve yeninin harmanlanmasını çok seviyorum. Bazı öğeler, nesneler, tablolar, eşyalar ve karakterislik özellikler yıllar geçse de, ucundan da olsa bizi yeniye bağlıyor. Bunları insanlara göstermeyi ve farkındalık uyandırmayı seviyorum.

En sevdiğiniz projeniz hangisiydi?

Şuydu diye bir genelleme yapamam. Her çalışmanın ve projenin benim için çok büyük yeri ve önemi var. Ama 2019-2020 yıllarında ki çalışmalarım biraz daha hoşuma gidiyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 21:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
E.Asuman Ömür
E.Asuman Ömür - 5 ay Önce

Atakancım tebrik ederim Başarılarının devamını dilerim.

SIRADAKİ HABER
indir full apk