Google haber için para ödeyecek

Avustralya hükümeti, Google ve Facebook gibi Teknosayfa şirketlerinin haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine lisans ücreti ödemelerini zorunlu kılacak yasa üzerinde çalışıyordu.Seven West şirketi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Google ’ın.

Google haber için para ödeyecek

Avustralya hükümeti, Google ve Facebook gibi Teknosayfa şirketlerinin haber ve diğer içerikleri kullanabilmek için basın yayın şirketlerine lisans ücreti ödemelerini zorunlu kılacak yasa üzerinde çalışıyordu.

Seven West şirketi, Pazartesi günü yaptığı açıklamada Google ’ın News Showcase platformu için içerik tedarik edeceğini duyurmuştu. Seven ’ın sektördeki rakipleri News Corp ve Nine Entertainment Co Holdings Ltd daha önce Google ile lisans anlaşması yapmada başarısız olmuşlar ve bu hafta geçmesi beklenen Teknosayfa yasasını desteklemişlerdi.

Seven Yönetim Kurulu Başkanı Kerry Stokes, “Google ile yapılan görüşmelerde ülke genelindeki kaliteli ve orijinal gazeteciliğin değeri ortaya çıktı” dedi.

Ancak Google ile yapılan anlaşmaya rağmen, Seven sözcüsü Reuters ’e yaptığı açıklamada şirketin hâlâ Teknosayfa yasasını desteklediğini belirtti.

Geçen ay Google, arama sonuçlarında yer alan haberler için yayıncı kuruluşlara para ödemesini gerektirecek tasarının kabulü halinde Avustralya ’daki arama motorunu kapatacağını açıklamıştı.

Öte yandan Avustralya ’daki muhalif siyasi partiler, Teknosayfa yasasını destekleyeceklerini açıkladılar.

İlginizi ÇekebilirAvustralya'yı tehdit eden Google ve Facebook'a bir kötü haber de AB'den gelebilirAvustralya'yı tehdit eden Google ve Facebook'a bir kötü haber de AB'den gelebilir

 

İlginizi ÇekebilirGoogle'dan 5.6 milyar dolarlık kayıpGoogle'dan 5.6 milyar dolarlık kayıp

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER