Google Çin'e Yapay Zeka Merkezi Açmak İçin Çalışmalara Başladı

Google Çin'e Yapay Zeka Merkezi Açmak İçin Çalışmalara Başladı

Teknoloji devi Google’ın son yıllarda en çok önem verdiği konularda birisi olan yapay zekanında yatırımları devam ediyor. Şirket Çin’de açacağı yapay zeka merkezi için düğmeye bastı.

Google’dan yapılan açıklamaya göre Çin’in Pekin kentinde yapay zeka merkezi kurulacak. Kurulacak olan yapay zeka merkezinin içerisinde yapay zeka araştırmaları için araştırma atölyeleri ve Çin’in yapay zeka araştırma ekibi bulunacak.

Google’ın bu hamlesinin en büyük nedenlerinden birisi de Çin’in birkaç yıl içinde yapay zeka teknolojileri araştırmalarına 150 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklaması olabilir. Çin bu sayede 2030 yılına kadar yapay zeka alanında dünya lideri olmak istiyor.

Çin devlet başkanı Xi Jinping’in Big Data uygulamalarının hızlandırılması konusunda çağrı yapmasının ardından Çinli yetkililer bu alandaki girişimlerini hızlandırmıştı.

Google’ın Çin’e açacağı yapay zeka merkeziyle birlikte otonom araçlardan otonom fabrikalara kadar pek çok konuda altyapının sağlanması konusunda araştırmalar yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Aralık 2017, 14:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER