Google Allo Yerine SMS Destekli Yeni Bir Mesajlaşma Servisi Geliyor

Google Allo Yerine SMS Destekli Yeni Bir Mesajlaşma Servisi Geliyor

Google'ın gelecek Android planlamasında mesajlaşma servisini yeniden dizayn edeceği ve çalışma ekibini Allo uygulamasının geliştirmesinden çekerek yeni bir mesaj iletişim sistemine geçiş yapacağı öne sürüldü.

İnternet ve teknoloji devi tarafından geliştirilecek olan yeni mesajlaşma servisi ile birlikte Apple'ın iMessage uygulamasında olduğu gibi SMS desteği bulunacağı ve kullanıcı odaklı birçok özelliğin bu sistemde yer alacağı düşünülüyor. Gelecek kapsamlı Android güncellemesinde kullanıcılara sunulacağı belirtilen yeni mesajlaşma sistemi, iMessage ve WhatsApp gibi multi özellikli olarak kullanıcılara sunulacak.

Google'ın üzerinde çalıştığı yeni mesajlaşma sisteminde WhatsApp veya iMessage uygulamalarında bulunan birçok özelliğin yer alacağı, bunlardan bazılarının okundu bilgisi, yazım indikatörleri olacağı ve ek olarak yeni sistemin Google Asistan entegrasyonuyla birlikte yüksek çözünürlüklü görüntü ve video gönderimine olanak sağlamakla birlikte GIF aramalarını da destekleyeceği belirtildi. Bu sistemin RCS (operatör destekli) desteği ile hayata geçirileceği iddia ediliyor.

Dumanbet src="https://www.teknosayfa.com/images/haberler/2018/04/yeni-google-mesajlaşma-sistemi.gif" alt="" width="2040" height="1360" />

Operatör desteği yeni mesajlaşma sistemi olan Android Mesajlar uygulamasında varsayılan olarak aktif durumda kalacak. Haliyle desteklenen operatörleri kullanan kullanıcılar yeni Google mesajlaşma sistemini varsayılan SMS uygulaması olarak kullanabilecek.

https://www.youtube.com/watch?v=PCh-qRYMAKk

Yalnız The Verge kaynaklı habere göre Google'ın yeni mesajlaşma servisi operatör desteği ile tam uyumlu olmasına rağmen gönderilen mesajlar SMS gönderim ücreti ile değil kullanılan internet veri ücreti ile ücretlendirileceğinden bahsediliyor.

Bahse konu olan yeni mesajlaşma servisinin iMessage veya WhatsApp gibi mesajlaşma servislerinde bulunan uçtan uca şifrelemeyi desteklemeyeceği belirtiliyor. Google'ın yeni mesajlaşma servisinin Türkiye üzerinde bulunan büyük operatörler tarafından destekleneceği belirtiliyor.Gelecek ay düzenlenecek olan Google’ın I / O Konferansı’nda duyurulması beklenen yeni mesajlaşma sistemi ile ilgili daha net bilgileri önümüzdeki günlerde elde edebileceğimizi umuyoruz.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2018, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER