Gazetecilik türleri nelerdir?

Gazetecilik türleri nelerdir?

Gazetecilik türleri nelerdir?

Gazetecilik halkın haber alma özgürlüğü kapsamında onlara doğru ve tarafsız haberleri ileten ve bu anlamda anayasal bir hakkın yerine getirilmesi için faaliyet yürüten son derece kutsal bir mesleğin erbaplarına denir. Gazeteciliğin çeşitli türleri bulunmaktadır. Gazetecilik türleri genel anlamda gazetecilerin faaliyet yürüttüğü temalar ve konuların alanları ile doğrudan ilişkilidir. Başlıca gazetecilik türleri afet gazeteciliği, ekonomi gazeteciliği, spor gazeteciliği, kültür sanat gazeteciliği, internet gazeteciliği, polis-adliye gazeteciliği, yaşam tarzı gazeteciliği magazin gazeteciliği ve yerel gazetecilik olarak ifade edilebilir.

 Dijital dünyanın gelişmesi ile birlikte hayatımızın büyük bir bölümünü internet gazeteciliği alanında faaliyet yürüten gazeteciler oluşturmaktadır. İnternet gazeteciliği anlık haber vermesi ve bireylerin zaman ve mekana bağlı kalmaksızın gündeme ilişkin detaylardan hemen haberdar olabilmeleri açısından diğer geleneksel medya unsurlarına göre son derece büyük avantajlara sahiptir.

İnternet gazeteciliğini öğrenmek mümkün müdür?

Bireyler gazeteci olabilmek için iletişim fakültelerinin gazetecilik bölümlerini bitirerek o alanda kendilerinin ihtisas açabilecekleri bir tema seçerek gazetecilik alanında faaliyet yürütmeye başlayabilirler. İnternet gazeteciliği de tıpkı geleneksel gazetecilik alanında olduğu gibi sonradan öğrenilebilen bir alandır. İnternet gazetecilerinin de geleneksel gazeteciler gibi uymak zorunda olduğu gazetecilik etik ve ahlaki ilkeleri bulunmaktadır. Medya Haber her alanda bu ilkelere bağlı kalarak faaliyet yürüten ve tarafsız bir şekilde haberleri vatandaşlara ileten lider bir internet gazetesidir. İnternet gazeteciliğinde öncelikle haberin temelleri ortaya çıkışı fotoğraf ve video düzenleme ve haberin doğruluğunu teyit edilmesi büyük önem arz eder.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER