Enjeksiyon Cilt Yenileme

Enjeksiyon Cilt Yenileme
 

PRP enjeksiyon cilt yenileme yöntemi, hastadan alınan kan sayesinde cilt dokusu üzerinde bulunan yüzeyin tazelenmesini sağlama işlemidir. Hastadan belirli oranda alınan kan öncelikli olarak santrifüj yapılır. Daha sonra bu işlemden elde edilen ve tamamen kişinin kendi hücrelerinden sağlanan serum, cilt dokusuna enjekte edilerek, cilt yüzeyinde tazelenme ve onarım işlemi yapılır.

 

PRP uygulamasında genel olarak amaç, kan dolaşımını aktif şekilde sağlayan kan pıhtılarının artırılmasını sağlamaktır. Çünkü kan pıhtıları herhangi bir yaralanma ve hasar alma durumunda yaralı bölgeye nüfuz ederek, kolay ve doğru şekilde yaralı bölgenin onarılmasını sağlamaktadır. Bu açıdan, PRP uygulaması ile kişiden alınan kan pıhtısı ve pıhtıdan elde edilen serum, cilt yüzeyine enjekte edilerek, enjeksiyon cilt yenileme işlemi sağlanır.

 

Bu uygulama türü oldukça eski bir yöntem olmakla beraber farklı alanlarda da kullanılabilmektedir. Özellikle, hücresel tedavinin gerekli olduğu pek çok rahatsızlık üzerinde bu uygulama kullanılmaktadır. İmplant, estetik tedavi, yara tedavisi, kronik ağrı tedavisi ve romatizmal rahatsızlıklarda tercih edilen bu yöntem, özellikle cildin hasarlı olan bölgelerinde büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle, pek çok estetik ve güzellik sektöründe bu tedavi şekli tercih edilmektedir.

 

PRP Tedavisinin Cilt Üzerindeki Etkileri

 

PRP enjeksiyon cilt yenileme tedavisi, özellikle yüz bölgesindeki hasarların ve kalıcı durumdaki izlerin giderilmesi üzerinde büyük etkiye sahiptir. Özellikle, kişiden alınan değerli kan pıhtıları serum haline getirilerek, hasarlı bölgeye enjekte edildiğinde kısa bir süre içerisinde cilt kendini onarmaya ve yenilemeye başlamaktadır. Bu işlemin cilt dokusuna en önemli etkisi ise cilde zarar veren hücrelerin azaltılıp, cildi yenileyen hücrelerin artırılmasıdır.

 

PRP Uygulamasının Yararları

 

PRP uygulaması cilt dokusu üzerinde kollajen miktarını da artırarak, cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle, yaşlanmaya ve hormonal değişikliklere bağlı olarak cilt üzerindeki çukurluklar, lekelenmeler, kırışıklıklar ve çatlaklar cilde enjekte edilen serum sayesinde yok edilebilmektedir. Uygulama sadece mevcut izlerin yok edilmesi için değil, aynı zamanda cilt dokusu üzerinde yapılan herhangi bir işlemin kısa zamanda iyileşme göstermesi için de uygulanabilir. Cilde, estetik bir görünüm kazandırmak, cildin parlaklığını artırmak ve sağlıklı görünümünü ortaya çıkartmak için PRP uygulaması ideal bir yöntemdir.

 

Derin yara izlerinin giderilmesinde, çatlak oluşumunun engellenmesinde, derinin zarar gördüğü durumlarda hücresel olarak problemli alana nüfuz edip, kolay bir şekilde cildin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Son zamanlarda saç ekim alanlarında ve kellik gibi saç dökülmesi yaşayan kişilerde de hücresel yenilenme sağlamak amacı ile bu tedavi yönteminden faydalanılmaktadır.

 

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

 

PRP enjeksiyon cilt yenileme tedavisi, adından da anlaşıldığı gibi bir enjeksiyon yardımı ile cilt dokusunda hasarlı bölge üzerine uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemi yüz, boyun, el ve bacak üstü, saç yapının bulunduğu baş üstü kısımlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hasarlı olan bölge üzerine enjekte edilen serum, sıvı halde enjekte edildikten sonra cilt dokusu altında jel kıvamına gelmektedir. Jel kıvamına gelen serum, hasarlı bölgeye doğrudan nüfuz ederek, bu bölgenin gerekli hücre dokusunda yapılanma sağlar ve kısa süre içerisinde başta onarılması gereken kısım daha sonra yan dokular onarılmaya başlar. Bu uygulama, bir botoks uygulaması değildir. Bu nedenle, enjekte edildiği bölgede herhangi bir doku değişikliği yaratmaz.

 

Sadece, cildin yenilenmesini ve doğrudan onarılmasını sağlar. PRP cilt yenileme tedavisi kişilerde pek çok avantaja sahip olmakla beraber, kişinin kendi hücresel kanından elde edilen serum aracılığıyla uygulandığı için herhangi bir yan etkiye de sahip değildir. Bu açıdan hastanın hiçbir endişe duyması gerekmez.

 
Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2018, 13:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER