Elon Musk: Tesla Otomobilleri Bu Yıl İçinde Türkiye Pazarına Giriyor

Elon Musk: Tesla Otomobilleri Bu Yıl İçinde Türkiye Pazarına Giriyor
Tesla, Türkiye pazarında satışa sunulabilir. ABD'li elektrikli otomobil devi Tesla'nın kurucusu olan Elon Musk tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada Türkiye pazarı ile ilgili açıklamalar yapıldı.

Elon Musk, Twitter üzerinden Türk kullanıcılarının mesajlarını yanıtladı. Musk tarafından yapılan paylaşımlarda Tesla'nın bu yıl içinde Türkiye pazarına giriş yapmasının şirketçe planlandığını belirtildi. ABD'li ünlü isim, Türkiye'yi sevdiğini ve Tesla'nın Türkiye'ye sunulması sırasında kendisinin de bizzat orada olacağını ifade etti.

Bilindiği üzere geçtiğimiz aylarda ülkemizi ziyaret edip Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Elon Musk, kendisine ait olan bir diğer şirket SpaceX ile Türk uygularının yörüngeye çıkarılması konusu üzerinde görüşmeler yapıldığı belirtilmişti.Tesla'nın geçtiğimiz Savoybetting Şubat ayı itibariyle ürettiği toplam elektrikli araç sayısının 300 bin seviyesine ulaştığı ve en çok tutulan Model S aracının dünya genelinde 2015 ve 2016 yılları arasında dünyanın en çok satış yapan elektrikli otomobil modelleri olmuştu. Firma bu yıl da ilk kez bir elektrikli kamyon projesi üretmiş ve Tesla Semi modelini duyurmuştu.


Türkiye'de Tesla Modelleri Satılıyor


Hali hazırda ülkemizde Tesla modellerini satın alabilmek mümkün. Ancak bu satışlar resmi olarak değil Avrupa üzerinden getirilen araçlardan oluşmakta. Avrupa fiyatı 80 bin euro seviyelerinde olan Tesla modellerinin fiyatları ülkemizde vergilerle birlikte 100 bin euro seviyesini geçmekte.

Ülkemizde otomobil satışları üzerinde olan vergiler dikkate alındığında Tesla'nın ülkemiz pazarına resmi olarak giriş yapsa bile modellerinin yüksek fiyatı dolayısıyla sınırlı sayıda satış yapabileceği düşünülüyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER