Elektronik Atıkları Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Elektronik Atıkları Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Elektronik Atıkları Nasıl Değerlendirmeliyiz?

Teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlerken edindiğimiz elektronik eşyaların ömrü o derece kısalıyor. Bu ömür kısalmasının sebebi olarak ise bizlerin sık sık yeni elektronik ürünler almamızı ve üreticilerin dayanıksız üretimini örnek gösterebiliriz. Yani kısacası üretim ve tüketim davranışlarında ciddi problemler mevcut. Ancak ideal şekilde hareket etsek bile elektronik atıkların ortaya çıkması kaçınılmaz. Peki bu noktada elektronik atıkları naslı değerlendirmeliyiz? Kendimize sormamız gereken asıl soru bu. Biz de soruyu sorduk ve yetkili kişilerden konuyla ilgili aldığımız cevapları derleyerek sizler için bu içeriği hazırladık.

Elektronik Atıklar Sağlığımız İçin Tehlikeli

Öncelikle şunu belirtmemiz çok önemli; nasıl ki yemek artıklarını evde biriktirmeyerek çöple buluşturuyorsak eski veya kullanmadığımız elektronik eşyaları da doğru bir şekilde geri dönüşümle buluşturmalıyız. Elektronik atıklar ve geri dönüşüm buluşması hem insan sağlığı hem de ülke ekonomisi için gereken bir buluşma. Elektronik atıkların geri dönüşüm halkasına doğru bir şekilde dahil edilmesi herkes vatandaşın görevi desek abartmış olmayız.

Evde atılmak yerine saklanan floresan lambalar, çalışmayan veya işlevsiz bataryalar vb. tüm ürünler oldukça tehlikeli materyaller. Eski veya kullanılmayan elektronik eşyalar noktasında ne yazık ki ideal duyarlılık noktasına ulaşabilmiş değiliz. Duyarlılığı artırmak için çalışmalar elbette yapılıyor. EAGD gibi dernekler sayesinde elektronik atıklardan kurtulmak, doğayı korumak ve tüm bunları yaparken sosyal fayda elde etmek mümkün.

Hiçbir Çaba Göstermeden Elektronik Atıklardan Kurtulun

Elektronik Atıklar sitesindeki bağış formunu doldurduğunuz takdirde yetkililer belirttiğiniz adrese kadar gelerek bağışlamak istediğiniz atıkları sizlerden teslim alıyor ve karşılığında ağaç dikimi, köy okullarına bilgisayar gibi projeler fonlanıyor.

Geri dönüşüm halkasına dahil olan ürünlerden ortaya çıkarılan katma değer sayesinde hiçbir işe yaramadan bir köşede duran eski elektronik eşyalar geri dönüşüme dahil olarak birbirinden güzel projelerin hayata geçmesine katkıda bulunmuş oluyorlar.

Üstelik bağış yaptıktan sonra bağışın nasıl değerlendirildiğini, hangi projede kullanıldığı bağışçılara verilen kullanıcı bilgileri sayesinde bağış takip panelinden takip edebilmek mümkün.

Bu çok yönlü duyarlılık hareketine katkıda bulunmaya, geri dönüşümün destekçisi olmaya sizleri gönül rahatlığıyla çağırıyoruz. Ayrıntılar için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

//www.elektronikatiklar.com/

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER